Noc Bibliotek 2019

Starosądecka Biblioteka w sobotni wieczór 5 października 2019 r. włączyła się w V. edycję ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, która w tym roku przebiegała pod hasłem "Znajdźmy wspólny język".

„Porozmawiajmy o … scenariusz teatralny, filmowy a książka” to temat spotkania przy kominku dorosłych czytelników naszej biblioteki z Krzysztofem Pomietło, aktorem, scenarzystą i reżyserem, absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, założycielem Teatru Nowego w Nowym Sączu. Artysta interesująco wprowadził uczestników spotkania w świat teatru, opowiadał o specyfice pracy reżysera i aktora teatralnego, komunikacji z widzem w różnym wieku, połączeń między literaturą a teatrem. Odpowiadał również na liczne pytania słuchaczy na temat odtwarzanych przez niego ról i działalności Teatru Nowego.

Została przygotowana wystawa o życiu i twórczości Marka Hłaski (1934-1969), w związku z 85. rocznicą urodzin i 50. rocznicą śmierci pisarza. Wszyscy chętni mogli wziąć udział w grze literackiej "Flirt z Markiem Hłaską" z cytatami z jego powieści i opowiadań.

Dla młodszych czytelników biblioteki przygotowaliśmy warsztat tworzenia postaci komiksowych "Mój bohater komiksowy". Dzieci tworzyły nowych bohaterów komiksowych nadając im przeróżne pseudonimy. Wśród nich była Pola i Dora, Ptak w Siedmiu Wcieleniach, czy Cyborgowa Ręka. Do postaci powstały również śmieszne scenki komiksowe, które wspólnie odgrywaliśmy. Ponadto była możliwość zwiedzenia niedostępnych zakamarków naszej biblioteki, co szczególnie podobało się chłopcom.

Nasi czytelnicy mieli również możliwość „pobuszowania” pomiędzy regałami i wyszukania dla siebie czegoś ciekawego, szczególnym zainteresowaniem cieszyły się nowości wydawnicze, które ostatnio wzbogaciły księgozbiór biblioteczny.

Wspólna projekcja filmu familijnego zakończyła nocne spotkanie w bibliotece.

Noc Bibliotek

To wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji. W bibliotekach w całej Polsce czekały na czytelników specjalne wydarzenia - niecodzienne spotkania z literaturą i kulturą.