Spotkanie z „Okruchami życia” Magdaleny Ponurkiewicz

We wtorek 25 września 2018 r. w Powiatowej i Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Starym Sączu gościła sądecka pisarka Magdalena Ponurkiewicz.

Urodzona w Barcicach k. Starego Sącza, jest absolwentką psychologii UJ i logopedii UMCS. Jako pisarka zadebiutowała w 1986 r. w zbiorku poetyckim „Leśne przypomnienie”. Pozycje książkowe to: „Okruchy pamięci”, „Byłam niewolnicą czyli na czarno w Nowym Jorku”, „Tajemnica węgierskiego manuskryptu, „Okruchy życia”.

Uczestniczącym w spotkaniu miłośnikom jej twórczości, znajomym i przyjaciołom opowiadała  o swojej książce „Okruchy życia”, która stanowi kontynuację wydanej w 2001 r. powieści pt. „Okruchy pamięci”,.

Magdalena Ponurkiewicz wraz z towarzyszącym jej mężem Januszem przeczytali wybrane fragmenty powieści „Okruchy życia”, wprowadzając słuchaczy w plenery Sądecczyzny, Pienin, Bieszczadów i Gorców. To właśnie Sądecczyzna – miejsce ukochane i wybrane przez panią Magdalenę, łączy w całość różnorodne zdarzenia, czasy, bohaterów. Bogate życie swoich bohaterów Autorka znakomicie wykorzystuje do przypomnienia historii, pokazania ciekawych miejsc, relacji międzyludzkich. Z kart „Okruchów życia” przebija nieustający zachwyt nad Sądecczyzną. Wspomnienia i opisy są barwne, serdeczne, przepełnione miłością do ludzi i miejsc.

To wspomnienia ponad siedemdziesięcioletniej Magdaleny, która bardziej niż kiedykolwiek jest świadoma upływu czasu, dlatego postanowiła ocalić od zapomnienia wszystko to, co na tę pamięć szczególnie zasługuje, a więc także przywołanych wcześniej bohaterów.  Dzisiaj wierzy mocno, że odległa i mniej odległa przeszłość spotkają się jednak niebawem z przyszłością jej rodzinnych Barcic w miejscu szczególnie do tego predestynowanym. Przyszłość każdej społeczności to przede wszystkim młodzież i to ona musi mieć szansę na tożsamość, to jest świadomość korzeni, które są historią żywą oraz wiary w prawdziwe autorytety moralne. Ciągle przecież jest aktualne mądre powiedzenie, ze narody, które tracą pamięć, tracą życie. I niech to właśnie stanie się konkluzją naszego dzisiejszego spotkania”- podsumowała spotkanie z „Okruchami życia” sama Autorka.