Wakacje z Biblioteką - Stary Sącz 2018

Wakacje dobiegły końca, a wraz z nimi zajęcia wakacyjne w Powiatowej i Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Starym Sączu. W tym roku z myślą o dzieciach spędzających okres wakacji w domu, biblioteka zorganizowała zajęcia, których tematem przewodnim była "Magiczna  kraina Astrid Lindgren". Zajęcia odbywały się w okresie od 30.07 do 16.08.2018 r.

Dzieci miały możliwość uczestniczyć w zajęciach plastycznych, ruchowych oraz edukacyjnych, podczas których ćwiczyły m.in. pamięć i spostrzegawczość. Nie zabrakło również krzyżówek, quizów, rebusów, skreślanek i innych gier ćwiczących umysł.

Młodzi czytelnicy nim wyruszyli w szaloną podróż z Astrid Lindgren mieli możliwość zapoznania się z jej życiem, twórczością i miejscem pochodzenia. Poznały bohaterów jej książek: Emila ze Smalandii, Lotte z ulicy Awanturników, Dzieci z Bullerbyn oraz Pippilotte Lansztrung. To właśnie Pippi zabrała dzieci w rejs pirackim statkiem, podczas którego poznały różne dalekie krainy - jak przystało na prawdziwych piratów. Mieliśmy również okazje zbudować własnoręcznie piracki statek, zwany "Czaszka Straszka" - oczywiście postrach siedmiu mórz. Dzieci poznały gry i zabawy, w które grano w Szwecji, Francji i Holandii jak również samodzielnie stworzyły dla siebie zabawki. Pogoda nam w tym roku wyjątkowo dopisała i dlatego nie zabrakło zajęć na powietrzu, w ogrodzie bibliotecznym.

Pippi ze względu na swoją niespożytą energie i wyobraźnie była doskonałym kompanem wspólnych gier.  Natomiast Emil pokazał dzieciom jak wyglądało dawniej życie na smalandzkiej wsi poprzez swoje niesamowite przygody.

Wspólna zabawa z bohaterami Astrid Lindgren zakończyła się wielkim balem, na którym można było się przebrać za ulubione postaci z książek - oczywiście królowała Pippi. Było malowanie twarzy, balonowe zwierzątka, zabawy ruchowe (np. krzesła, "koń Pipi ma kropki", bieg z balonami itp.) i oczywiście smażenie słynnych naleśników Pippi.
W tegorocznych zajęciach wakacyjnych wzięło udział ponad 230 dzieci.