Noc Bibliotek 2018 - Stary Sącz

Powiatowa i Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu po raz pierwszy włączyła się w ogólnopolską Noc Bibliotek, która w tym wyjątkowym roku 100 lat niepodległości przebiegała pod hasłem „RzeczpospoCzyta”. Noc Bibliotek jest wieczorno-nocną akcją, w niekonwencjonalny sposób promującą czytanie i biblioteki jako najbardziej otwarte i dostępne instytucje kultury, z ofertą dla osób w każdym wieku, z których zasobów warto korzystać.

W czasie trwania imprezy nasi czytelnicy mogli uczestniczyć w podchodach niepodległościowych, rozwiązując ciekawe zadania z zakresu historii naszej ojczyzny a także zadania sprawnościowe. Nie zabrakło również atrakcji tego wieczoru. Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Żandarmeria” przedstawiła inscenizację dotyczącą akcji partyzanckiej „Napad na posterunek żandarmerii niemieckiej” w budynku przy ulicy Mickiewicza, gdzie obecnie mieści się biblioteka. Spotkaniu towarzyszyła wystawa broni palnej używanej w czasie II Wojny Światowej.

Poza tym odbyła się projekcja filmu familijnego pt. „Tarapaty” w reż. Marty Karwowskiej. Film ten został zaproponowany przez organizatorów Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. Nasi czytelnicy mieli również możliwość skorzystania z księgozbioru bibliotecznego, „pobuszowania” pomiędzy regałami i wyszukania dla siebie czegoś ciekawego. Została także przygotowana wystawa nowości książek historycznych – niepodległościowych, przeznaczonych zarówno dla czytelników dorosłych jak i dla dzieci.

fot. Henryk Musiał