Dzień ziemi - Filia w Barcicach

Dzień Ziemi to cykl akcji prowadzonych w okresie wiosennym promujących wszelkie zachowania proekologiczne. Dzień ten pomyślany jako hołd złożony naszej planecie, ma również inny cel – uświadomić nam jak wygląda aktualny stan ekosystemu Ziemi. Niezwykle ważny to temat, zwłaszcza w dobie przyśpieszonego rozwoju przemysłu, rolnictwa czyli roli transportu w gospodarce  globalnej. Wymienione gałęzie gospodarki w dużej mierze w sposób bezpośredni wpływają na stan środowiska lokalnego, a w dalszej perspektywie na losy całej planety.

W związku z tak szlachetną  inicjatywą  biblioteka w Barcicach postanowiła przeprowadzić spotkanie oczywiście w duchu proekologicznym. Uczniowie klas pierwszych mogli się dowiedzieć czym jest ekologia, jakie  zagrożenia w związku z zaniechaniem postaw ekologicznych na nich czekają ale przede wszystkim mogli dowiedzieć się jak sami w sposób pośredni mogą wpłynąć na poprawę środowiska lokalnego. W zrozumieniu ważkości tematu pomogła im prezentacja ale nade wszystko spektakl ”Jak rozweselić ziemie ?”. Zdziwienie a zarazem sprzeciw ze strony oglądających, budzi nadzieje że to młode pokolenie w sposób świadomy będzie wpływać na losy naszej planety.

Przy okazji piątkowego spotkania został rozstrzygnięty konkurs „Recykling czyli drugie życie odpadów”, który był niczym innym jak twórczym podejściem do jednego z największych zagrożeń XXI wieku czyli śmieci. To dzięki ich powtórnemu wykorzystaniu i przetworzeniu w coś zupełnie zaskakującego, powstały pracę niezwykle w swej formie . Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy.