Śpiewająca Biblioteka

20 kwietnia 2018 r. w Moszczenicy Wyżnej miało miejsce spotkanie z „Babcią Grunią” czyli panią Edytą Zarębską, poetką, ilustratorką i autorką książek dla dzieci. Pani Edyta pracuje na komputerze, maluje obrazy, pastele i oleje oraz pisze książki dla dzieci. Jest współzałożycielką wydawnictwa Bociuś, w którym ukazała się jej debiutancka książka „Opowieści babci Gruni”, napisana wierszem i własnoręcznie przez autorkę ozdobiona. W 2007 roku zdobyła wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie im. Astrid Lindgren, zorganizowanym przez Fundację Cała Polska Czyta Dzieciom.

Uczestnikami spotkania byli uczniowie klas O - III Szkoły Podstawowej im. Ks. Prałata Płk. Tadeusza Dłubacza w Moszczenicy oraz nauczyciele.

Już od pierwszych chwil pani Edyta Zarębska, przebrana za księżniczkę, nawiązała doskonały kontakt z dziećmi. Młodzi czytelnicy od razu stali się aktywnymi uczestnikami spotkania. Autorka opowiadała o swoim dzieciństwie i marzeniach, dzięki którym została pisarką. Opowieść była prowadzona w bajkowy, ale dynamiczny sposób z aktywnym udziałem dzieci. 

Kolejnym wyzwaniem dla uczestników stały się zabawy aktorskie. Mąż autorki Pan Robert Zarębski zaprezentował dzieciom wiersze. Była to prawdziwie aktorska gra i przepiękna interpretacja utworów. Celem było pokazanie młodemu czytelnikowi, jak wielką rolę w czytaniu odgrywają:  intonacja, podział na role, mimika i mowa ciała. Dzieci aktywnie włączyły się do zabawy, naśladując ruchy, gesty i mimikę aktora. Przysporzyło im to trochę trudności, ale już po paru chwilach kiedy nieśmiałość zniknęła, pojawiła się prawdziwa gra aktorska, zabawa i śmiech.

Następnie pani Edyta krok po kroku tworzyła ilustrację. W tym samym czasie dzieci uruchomiły swoją wyobraźnię i próbowały odgadnąć powstający właśnie rysunek, wypowiadając swoje pomysły do mikrofonu. Nie było to łatwe zadanie, gdyż na kartce powstawały postacie z bajek i wierszy pani Edyty, piękne lecz tajemnicze.

Następnie pan Robert, muzyk i kompozytor, zabrał wszystkich w świat piosenki, która opowiada o marzeniach i bibliotece. Dzieci brały czynny udział w śpiewaniu i akompaniamencie, uczyły się tekstu i melodii.

W podziękowaniu za mile spędzone chwile przy obcowaniu z literaturą pani Edyta i Robert Zarębscy otrzymali głośne i rzęsiste oklaski.

Po spotkaniu z gościem uczestnicy mieli możliwość nabycia książek i otrzymać imienną dedykację z autografem autorki. To wyjątkowe spotkanie przebiegało w bardzo przyjaznej atmosferze i na długo pozostanie w pamięci młodych czytelników.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Spotkania literacko – plastyczne Kolorowy Świat Marzeń” realizowanego w ramach konkursu „Kultura w Sołectwach – edycja czwarta”, ogłoszonego przez Centrum Kultury i Sztuki w Starym Sączu.