Deskryptory, fasety, encje…

Pierwsze szkolenie w nowym budynku Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Sączu dla wszystkich bibliotekarzy z terenu powiatu nowosądeckiego odbyło się 22 marca /tj. czwartek/ 2018 r. Tematem spotkania były „Deskryptory, fasety, encje – jak zrozumieć nowy model opracowania zbiorów bibliotecznych?” – szkolenie przeprowadził Wojciech Kowalewski z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

W ostatnim dziesięcioleciu katalogi biblioteczne systemów Sowa znacząco ewoluowały. Zmieniły się sposoby prezentowania informacji o zbiorach bibliotecznych. Pojawiły się miniatury okładek wzbogacające opisy bibliograficzne oraz funkcje społecznościowe, tj. oceny i recenzje książek oraz koszyki na rekordy usprawniające końcowe czynności przed rezerwacją zbiorów. Internetowe katalogi przestały być wyłącznie wyszukiwarkami i stały się „oknem” bibliotek, przez które można dostrzec nowości czytelnicze, zapisać się samodzielnie do biblioteki oraz zgłosić bibliotekarzowi propozycje zakupu książki czy złożyć zamówienie międzybiblioteczne.

Na szkoleniu omówiono zasady praktycznego dostosowania metadanych w katalogach bibliotecznych do bieżących zasad opracowania zbiorów bibliotecznych opartych o Deskryptory BN. Oraz automatyczne dostosowanie katalogu bibliotecznego do ekranów wszystkich urządzeń, na których jest prezentowany, co ma wpływ na jego użyteczność. Użytkownicy korzystający z katalogu biblioteki na smartfonach docenią intuicyjną nawigację i przejrzystą szatę graficzną, którą wyraża nowoczesny układ nagłówka i menu (zwane hamburgerowym lub kanapkowym) dopasowujące się do różnych rodzajów ekranów urządzeń mobilnych.