Spotkanie ze Sławomirem Koprem

W ramach Tygodnia Bibliotek, 9 maja w czytelni Powiatowej i Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Starym Sączu, odbyło się spotkanie ze Sławomirem Koprem - historykiem, autorem bestsellerowych książek m.in.: „Tajemnic i sensacji świata antycznego", „Miłości, seksu i polityki w starożytnej Grecji i Rzymie", „Śladami pierwszych Piastów", „Wędrówek po Polsce piastowskiej", „Spaceru po Lwowie", „Życia prywatnego elit II Rzeczypospolitej". Autor specjalizuje się w okresie międzywojennym dziejów Polski i dziejach inteligencji w PRL.

W swoich książkach stara się pokazać historię „z ludzką twarzą”, ważne osobistości w dziejach naszego kraju w życiu codziennym, nie unika drażliwych tematów. Wychodząc z założenia, że życie prywatne, z jego wszystkimi składnikami jest ważną częścią biografii każdego człowieka, porusza tematy z reguły pomijane przez innych badaczy. A polityk czy artysta ukazany "w szlafroku i kapciach" zyskuje tylko na autentyczności. Nic tak bowiem nie fałszuje obrazu jak tworzenie posągowych postaci, pozbawionych uczuć, wad czy zwykłych ludzkich słabości.

Unika suchych faktów historycznych i zagadnień politycznych. Wspomniał również o tym, że spotyka się z ostrą krytyką środowiska historyków, którzy zarzucają mu zbytnią powierzchowność w podejściu do opisywanych tematów.

Sławomir Koper kilkakrotnie podkreślił, że nie ma ambicji naukowych tylko popularyzatorskie.

Opowiadał o swojej pracy, o tym, że po nieudanym debiucie książki nt. starożytności, zrozumiał, że czytelnik szuka spraw bliższych sobie. Wtedy zaczęły powstawać książki o 20-leciu międzywojennym, które przyniosły mu sukces.

Autor wyczerpująco odpowiadał na pytania publiczności. Dotyczyły one współpracy z wydawnictwami, zainteresowań i planów zawodowych.

Na zakończenie spotkania autor wpisywał dedykacje w książkach, które zakupili miłośnicy jego twórczości.