Wioletta Piasecka - Filia w Moszczenicy

Dobre wróżby w bibliotece

W dniu 14.03.2017 do biblioteki w Moszczenicy Wyżnej zawitały dzieci z klas 0 – III ze szkoły podstawowej wraz w wychowawcami. Odpowiedziały tym samym na zaproszenie do wzięcia udziału w spotkaniu autorskim z bajkopisarką Wiolettą Piasecką, która przyjechała do Moszczenicy w ramach projektu „Kultura w sołectwach – edycja trzecia” ogłoszonego przez Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu.

Pisarka  jest osobą niezwykłą i czarującą. Poza pisaniem książek, zajmuje się także pisaniem sztuk teatralnych dla dzieci oraz słuchowisk radiowych. Mieszka w Elblągu, ukończyła Wydział Historyczno-Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego (specjalizacja z zakresu literatury dla dzieci).

Autorka na początku zaprezentowała krótkie przedstawienie kukiełkowe, nie zdradzając zakończenia, tylko dlatego, żeby zachęcić dzieci do przeczytania bajki. Pisarka powiedziała  jednak nam w sekrecie, że kukiełki do przedstawień robi sama. Przeprowadzony został również konkurs poprawnej polszczyzny, polegający na wymówieniu trudnych łamańców językowych (np. Jola lojalna, Jola nielojalna, poczciwy poczmistrz z Tczewa itp.). Usłyszeliśmy też baśń opartą na prawdziwych wydarzeniach z życia Christiana Andersena, którego twórczość i życie Pani Wioletta zna bardzo dobrze.

W części poświęconej „dziennikarstwu” niestrudzenie odpowiadała na szereg pytań, opowiadała o swoich wydanych książkach i o tym, co ją inspiruje do pisania, kto oraz co jej w tym pomaga. Zachęcając dzieci do aktywnego uczestnictwa w  spotkaniu, zadawała zagadki, pytania. Każde dziecko, biorące udział w zabawie usłyszało również wróżbę, dotyczącą przyszłości, na co dziewczynki i chłopcy reagowali śmiechem i brawami. Okazało się, że autorka pisze nie tylko książki, ale także doskonale zna się na piłce nożnej, co bardzo spodobało się chłopcom. Przykładem tego była promocja najnowszej książki pt.: „Zagadki piłkarskie”. Okazało się, że chłopcy, którzy zgłosili się do konkursu piłkarskiego, znają piłkarzy wszystkich klubów, również zagranicznych. Żadna zagadka nie sprawiła im trudności i odgadywali bezbłędnie takie postaci jak: Manuel Neuer, Cristiano Ronaldo, Wayne Rooney, Robin van Persie czy Robert Lewandowski.

Na zakończenie dzieci wręczyły pisarce drobny upominek i  mogły kupić książkę z dedykacją, w między czasie częstując się, przygotowanymi dla nich, słodkościami. Uśmiech i zadowolenie na twarzach dzieci były najlepszym dowodem na to, że takie spotkania są niezwykle potrzebne. Pozwalają zaszczepić w najmłodszych miłość do książek.