Wakacje z Biblioteką - Filia w Moszczenicy

Wzorem lat ubiegłych filia biblioteczna w Moszczenicy z myślą o dzieciach spędzających wakacje w domu, zorganizowała im miłe spędzenie czasu w bibliotece. Zajęcia odbywały się od 18.07. do 5.08 w poniedziałki, wtorki i piątki w godz. 10-13. Cały cykl zajęć poświęcony był tematycznie legendom i podaniom polskim oraz podzielony był na trzy tygodnie, w czasie których dzieci wykonywały różne prace i zadania.

Podczas tygodnia poświęconego średniowieczu w bibliotece zagościli przedstawiciele Drużyny Najemnej Grodu Sędziwoja rekostruującej wczesne średniowiecze. Okres odtwarzany przez Drużynę to IX – XI wiek, czasy przed postaniem Państwa Polskiego, a także czasy Polski pierwszych Piastów. Dodatkowo dzieci mogły zapoznać się z okresem nieco późniejszym, dojrzałym średniowieczem z przełomu XIV i XV wieku.

Pierwszego dnia zajęć przed dziećmi stanęło zadanie rodem z pierwszych lekcji szkolnych, bowiem była to lekcja pisania! Nieco niecodzienna w XXI wieku, bo uczestnicy zajęć posługiwali się gęsimi piórami i atramentem, stawiając na papierze litery na wzór tych spotykanych w średniowiecznych dokumentach i manuskryptach. Od żmudnej pracy oderwała ich dopiero lekcja dworskich tańców.

Drugiego dnia dzieci miały okazje obejrzeć zbroje rycerza z XIV wieku, jak i uzbrojenie woja z okresu Piastów. Każdy chętny miał możliwość przymierzenia takiej zbroi, jak i potrzymania topora bojowego czy zwykłej włóczni. Po zakończeniu tematu uzbrojenia podjęto tematykę ubiorów cywilnych, co mogło zainteresować zwłaszcza młode damy oglądające bogate dworskie suknie. Jednak najbardziej satysfakcjonująca dla uczestników zajęć była chwila zabawy na świeżym powietrzu.

Ostatniego już dnia dzieci nauczyły się robić włóczkowe, wykorzystywane w średniowieczu do ozdabiania lub sznurowania ubrań, sznureczki na palcach, a na zewnątrz czekała na nie atrakcja w postaci stanowiska łuczniczego.

Pracą wieńczącą ten tydzień zajęć była wykonana przez uczestników makieta zamku średniowiecznego.

Drugi tydzień zajęć był artystyczny. Dzieci z dużą cierpliwością uczyły się sztuki origami, by  z efekcie zrobić piękne kule kusudama. W tym tygodniu także odbył się konkurs plastyczny pod hasłem: „Jak wygląda duch?” Uczestnicy wykazali się niezwykłą wyobraźnią, kreatywnością i pomysłowością. Powstały bardzo ciekawe prace. Korzystając ze sprzyjającej pogody, zorganizowano również ognisko z pieczeniem kiełbasek i zabawy w plenerze.

W kolejnym tygodniu było dużo zabaw ruchowych, łamigłówek, quizów, zagadek. Większość z nich była przygotowana przez samych uczestników. Każdy przygotowywał zadanie do wykonania dla swoich kolegów. Stopień trudności przygotowanych zadań był zróżnicowanym jednakże wszyscy chętnie podejmowali wyzwania i nikt nie wycofał się z gry przed zakończeniem ćwiczenia.

Atrakcją kończącą „Wakacje w bibliotece” był wyjazd do kina Sokół w Nowym Sączu na film „Epoka lodowcowa. Mocne uderzenie”. Po seansie nie zabrakło czasu na lody i miłe spędzenie czasu na placu zabaw. Na zakończenie, za aktywny udział w zajęciach, rozdano wszystkim uczestnikom nagrody w postaci dyplomów oraz słodkich upominków.

Łącznie odbyło się 9 trzygodzinnych spotkań oraz wyjazd do kina, w których wzięło 206 uczestników.