Ferie 2017 - Barcice

Ferie dobiegły końca, a zatem czas na rozliczenia. Dzieci w ciągu dwóch tygodni obiegły Układ Słoneczny z prędkością światła. Miały szanse poznać planety krążące wokół Słońca, jak również inne materie kosmiczne począwszy od asteroid a na czarnych dziurach skończywszy. Jednak kosmos to nie tylko  gwiazdy i planety, to także człowiek i jego wkład w badania nad materią pozaziemską. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (w skrócie ISS), satelity i sondy,  to nic innego jak przejawy działalności człowieka na nieboskłonie. Dzieci miały okazję zobaczyć jak wygląda życie astronauty na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, jak również czym aktualnie zajmują się badacze kosmosu. Dzięki nowym możliwością NASA i kamerą znajdującym się na satelicie, dzieci śledziły bieżące położenie satelity  nad ziemią.  

Jak każdy kosmonauta marzący o podboju kosmosu, poddawany jest różnorodnym testom, tak dzieci mogły przekonać się na własnej skórze jak to jest w takich sprawdzianach uczestniczyć, dlatego nie mogło zabraknąć  ćwiczeń sprawnościowych, testów na koncentracje, jak również specjalistycznej wiedzy zaczerpniętej z podręczników.  Umiejętności manualne dzieci rozwinęły tworząc makietę układu słonecznego,  rakietę z silnikiem odrzutowym. A innowacyjne spojrzenie na wszechświat pokazały tworząc swoją wizje kosmosu.

Kosmos kosmosem, jednak  nasz glob ma do zaoferowania bogactwo innego wymiaru, a mianowicie kulturę. A konkretnie kulturę Niemiec, która przestawiona w fantastyczny sposób przez Panią Dorotę skłoniła dzieci do aktywnego uczestnictwa w quizach, projektowaniu plakatu, który stał się  swoistym  kompendium wiedzy o tym kraju.

W feriach uczestniczyło 92 dzieci, kosmicznie zadowolonych ;)