Ferie 2020 - Gołkowice

W filii bibliotecznej w Gołkowicach Górnych zorganizowano zajęcia dla dzieci w czasie ferii zimowych. Zajęcia odbywały się od 28.01 do 7.02.2020 r. od wtorku do piątku. Na wszystkich czekało wiele atrakcji. Uczestnicy rozwiązywali liczne łamigłówki oraz grali w gry planszowe i zręcznościowe: „Mistakos”, „Dani - gra pamięciowa”, „Quiz z przysłowiami”, „50 gier”, „Warcaby”, „Pędzące żółwie”, „Dobble”. Chętni układali puzzle.

Tematem przewodnim ferii w bibliotece w Gołkowicach była „Kraina Lodu” oraz różne przygody jej bohaterów, które uczestnicy mieli okazje poznać z książek znajdujących się w bibliotece:

  • „Anna & Elsa. Anna przejmuje dowodzenie”,
  • „Anna & Elsa. Święto końca zimy”,
  • „Kraina Lodu. Złota kolekcja bajek”,
  • Anna & Elsa. Niezwykły wynalazek”.

Po przeczytaniu książki pt.: „Opowieść Olafa” dzieci wzięły udział w szkole rysunku bałwanka Olafa. Powstałe prace można obejrzeć na wystawce w budynku biblioteki.
Uczestnicy byli zainteresowani procesem powstawania płatków śniegu. Po zdobyciu ciekawych informacji na ten temat, przygotowali śnieżynki z papieru oraz namalowali farbami pejzaże śnieżne z Krainy Lodu. Dzieci zainteresował też temat związany z przyrodą. Poznały wiele informacji o zachowaniach ptaków w czasie zimy (wędrówki zimowe do Europy, Azji i Afryki; sposób i rodzaj pożywienia odpowiedni dla różnych gatunków ptaków zimujących w Polsce; kiedy warto dokarmiać ptaki?).

Kolejnym wyzwaniem dla naszych młodych twórców było przygotowanie własnej zabawki: bałwanka lub skrzata z materiału. Choć było to trudne zadanie sprawiło uczestnikom wiele radości. „Zima w słoiku” również wzbudziła u wszystkich pozytywne emocje, już samo przygotowanie takiej pracy ma działanie relaksacyjne. Na zajęciach powstały również astronomiczne zakładki do książek oraz maski z papieru.

Na ostatnich zajęciach odbył się bal karnawałowy. Uczestnicy przybyli na bal w przebraniach. Na początek przeprowadzono konkurs na królową oraz króla balu. Zwycięzcy zostali koronowani. Kolejnym punktem programu był udział w zabawach śpiewanych z pokazywaniem. Jednak najwięcej emocji wzbudziły zabawy z chustą animacyjną Klanza. Na zakończenie odbył się turniej gry w „Chłopską Szkołę Biznesu”.

Choć ferie się zakończyły, to u naszych najmłodszych czytelników pozostanie miłe wspomnienie czasu spędzonego w bibliotece.