Kamishibai w Przysietnicy

Biblioteka w Przysietnicy, jak co roku w styczniu zorganizowała warsztaty pt. Teatr obrazkowy - „Kamishibai”. Zajęcia były podzielone na dwa spotkania, w których wzięła udział klasa trzecia.

Kamishibai (jap. kami – papier, shibai – sztuka) to inaczej „papierowy teatr”, nazywany również „teatrem obrazkowym” albo „teatrem narracji”. Większość kamishibai to bajki, baśnie lub opowiadania składające się z 10–16 pięknie ilustrowanych kart z tekstem na odwrocie. Ich prezentowaniu towarzyszy wyjątkowy nastrój, powstający za sprawą przenośnego teatru, przy pomocy, którego ilustrowane opowiadania są przedstawiane w formie papierowych „slajdów”. http://www.kamishibai.edu.pl/kamishibai

Inspiracje warsztatów stanowiła opowieść pt. „Szukając Marudka”. W pierwszej części spotkania dzieci uczestniczyły w seansie głośnego czytania przy użyciu drewnianej skrzyneczki Kamishibai. Dzieciom zostało również w skrócie wytłumaczone, co to jest Kamishibai, jak wygląda i do czego służy. Kolejnym etapem warsztatów było tworzenie przez dzieci swojej własnej historyjki, bajki i ilustrowanie kart ilustracyjnych. Dzieci współpracując ze sobą, stworzyły bajki takie jak: Święty Mikołaj nie istniej, Kim chce być w przyszłości, Drużyna rycerzy, Śnieżne szaleństwa oraz Ucieczka od potwora. Po wykonaniu planszy każde z grup przygotowało własną indywidualną prezentacje ilustracji za pomocą teatrzyku Kamishibai. Każdy uczestnik prezentował swoją kartę, głośno czytając tekst.

Wszystkie przedstawione bajki, zostały nagrodzone brawami, a uśmiechy na twarzy dzieci i zadowolenie wychowawcy pokazało, że warto było zorganizować te warsztaty. Spotkania przebiegły w bardzo przyjaznej atmosferze, a dzieci poczuły się prawdziwymi twórcami i aktorami.