O finansach w bibliotece - 2019

„O finansach…. w bibliotece” - to projekt Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego dający szanse dorosłym użytkownikom bibliotek na skorzystanie z edukacji z zakresu finansów osobistych. Projekt realizowany jest z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Projekt został skonstruowany z myślą o osobach starszych, składał się z dziesięciu modułów tematycznych dotyczących osobistych finansów. Prócz wiedzy ekonomicznej, twórcy projektu starali się pokazać jakie możliwości daje współczesna technologia i jak w bezpieczny sposób można z niej korzystać m.in. robiąc  zakupy online czy wybierając ofertę ubezpieczeniową.

W projekcie brało udział 21 osób, które mogły dowiedzieć się więcej m.in. o zarabianiu na emeryturze, o dziedziczeniu, ubezpieczeniach czy płatności bezgotówkowej. Zajęcia realizowane były na specjalnie przygotowanej w tym celu platformie internetowej. Każdy z uczestników posiadał przypisany do swojego konta login, który umożliwiał mu dostęp do wszystkich materiałów z zakresu finansów. Poszczególne moduły prócz szczegółowej wiedzy, oferowały urozmaicenia w postaci filmów instruktarzowych, linków czy praktycznych zadań  do rozwiązania. Wszystkie moduły kończyły się krótkim testem podsumowującym rozdział.

Uczestnicy projektu zostali podzieleni na dwie grupy, zarówno pierwsza jak i druga grupa miała do zrealizowania pięć modułów. W ramach projektu, który trwał od września do grudnia zostało zrealizowanych dziesięć spotkań, prócz zajęć z trenerami odbyły się trzy webinaria z ekspertami z zakresu finansów.

Na zakończenie kursu, każdy z uczestników dostał „Miniporadnik dotyczący zarządzania finansami osobistymi”, pendrive oraz skromny upominek od trenerów.