Mikołajkowe spotkania 2019

Jak na grudzień przystało, Starosądecka Biblioteka wraz ze swoimi filiami, dla wszystkich czytelników, tych małych i dorosłych, zorganizowała Mikołajkowe Spotkania zapraszając na nie autorów.

W oddziale dla Dzieci oraz filii bibliotecznej w Barcicach odbyło się spotkanie z sądecką pisarką Panią Jadwigą Marzec. Niezwykły to zbieg dat i okoliczności, bo kiedy jak nie 6 grudnia pamiętamy o drugiej osobie. Książka Pani Jadwigi pt. Puzzelkowe serce jest uniwersalną opowieścią babci o prawdach i zasadach, które uczą tego, co w życiu każdego człowieka jest najważniejsze. O empatii, uczciwości, zrozumieniu ale przede wszystkim o miłości. Autorka rozmawiała z przedszkolakami oraz uczniami szkoły podstawowej, o  tym czym dla nas jest szczęście, miłość, troska o drugiego człowieka, czy tęsknota. Jej książka jest uniwersalna, wzruszająca doskonała do czytania przez mamę czy babcię.

Filie biblioteczne w Gołkowicach i Przysietnicy gościły Pana Andrzeja Grabowskiego, autora licznych książek dla dzieci i młodzieży, fraszek, satyr i humoresek. Tematem przewodnim spotkania była książka pt. Zajączek Edzio i przyjaciele. Autor czytał fragmenty opowiadania, własne wiersze a także wspominał ciekawe przygody ze swojego życia. Uczniom szkół podstawowych, którzy brali udział w spotkaniach, opowiadał o swojej twórczości, pomysłach na nowe książki. Dzielił się wspomnieniami. Radosne usposobienie i uśmiech na twarzy autora spowodował, że każdy wyszedł ze spotkania pełen radości i wielu niezapomnianych wrażeń, z autografem w zakupionych książkach. W tym wyjątkowym dniu, wszyscy zostali obdarowani słodką niespodzianką.

W orientalny klimat krajów Bliskiego Wschodu wprowadziła dorosłych czytelników Tanya Valko, polska pisarka, arabistka i znawczyni Bliskiego Wschodu, autorka bestselerowej arabskiej sagi. W 2010 r. ukazał się jej debiut powieściowy „Arabska żona”, który okazał się bestsellerem. Podczas spotkania autorka opowiadała o życiu w krajach arabskich, o sytuacji kobiet. Barwnie opisywała specyfikę Bliskiego Wschodu i kultywowanie swoich zwyczajów przez Polonię. Konfrontacja odmiennych sposobów życia, klimatu, religii, mentalności i prawa uznawanego przez daną społeczność nierzadko powodują ludzkie dramaty. Choć, jak zastrzega autorka kraje arabskie można kochać i żyć w nich normalnie. Za kilka miesięcy, jak zdradza autorka, ukaże się kolejna część arabskiej sagi pt. „Arabski książę”, zakończeniem serii będzie „Arabska wendeta”. W nadchodzącym roku Tany Valko planuje wyjazd do Palestyny, ma też pomysł na nową sagę.

Moderatorem spotkania w starosądeckiej bibliotece był mąż autorki Igor Kaczmarczyk – dyplomata, konsul RP, tłumacz i arabista.