Zostań Mistrzem Czytania 2019

07 czerwca 2019 r. w Powiatowej i Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Starym Sączu w ramach obchodów XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania odbyła się IV edycja konkursu czytelniczego "Zostań Mistrzem Czytania". Czytanie nie tylko pozytywnie wpływa na rozwój dzieci, lecz także pomaga im lepiej zrozumieć otaczający je świat. Natomiast głośne czytanie stymuluje rozwój mowy, wzbogaca zasób słownictwa wspiera rozwój wyobraźni, empatii, ćwiczy koncentracje i pamięć, które będą szczególnie potrzebne w szkole. A jak wiadomo, czym skorupka nasiąknie za młodu, dlatego warto wyrabiać dobre nawyki już od najmłodszych lat.

Przy pomocy książek wielu staje się ludźmi uczonymi nawet poza szkołą,
bez książek zaś nikt nie wykształci się nawet w szkole.
Jan Amos Komeński

Do konkursu na Mistrza Czytania zakwalifikowało się 16 uczniów z klas IV-VIII szkół podstawowych z terenu miasta i gminy Stary Sącz tj. z Barcic, Gołkowic, Gabonia, Przysietnicy, Moszczenicy i Starego Sącza.

Etap I konkursu odbył się w poszczególnych bibliotekach szkolnych, gdzie zostali wyłonieni laureaci przechodzący do następnego II etapu – gminnego. Uczestnicy konkursu po wylosowaniu książki mieli za zadanie zaprezentować go tak, by oczarować pięknym czytaniem Jury konkursu oraz słuchaczy.

Po burzliwych obradach Jury w składzie: Pani Jolanta Młodkowska - Czech, Zofia Gierczyk, oraz Danuta Hejmej, wyłoniły Mistrza Pięknego Czytania, którym została Julia Jasińska, tytuł wicemistrza przypadł Dominice Kubackiej. Zostały przyznane również wyróżnienia dla Huberta Tudaja, Marleny Niemiec i Amelii Tokarczyk.

Uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni nie tylko brawami ale również dyplomami, każdy z uczestników otrzymał nagrodę książkową.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy wielu miłych chwil spędzonych z książką.