Dzień Bezpiecznego Internetu - Barcice

Dzień Bezpiecznego Internetu to inicjatywa Komisji Europejskiej na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Akcja ma na celu uświadamianie najmłodszych użytkowników Internetu jak korzystać z bogatej bazy  zasobów oferowanych przez wirtualny świat.

W  dobie powszechnego dostępu do narzędzi mobilnych z dostępem do Internetu zwłaszcza najmłodsi muszą wiedzieć czego nie robić, jak chronić swoją prywatność , jak uodpornić się,  a przez to nie nabierać się na tzw. łańcuszki internetowe. I jak świadomie kreować swój ślad w sieci.

W ramach tej ogólnoeuropejskiej inicjatywy zorganizowałyśmy spotkanie dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Barcicach.  Zajęcia oparłyśmy na kilku podstawowych problemach, z którymi każdy na co dzień obcuje. W pierwszej kolejności  upowszechnianie zdjęć, a tym sposobem narażanie się na niepożądane skutki związane z naruszeniem prywatności. W drugiej kolejności ogólnie pojmowany hejt, jak  się  nie dać się mowie nienawiści i jak uniknąć samonapędzającej się spirali w oparciu o zasady netykiety. A ponad wszystko jak działać w momencie zagrożenia  w świecie online.