Wacław Jagielski

W czwartkowy wieczór 18.10.2018 r. w Powiatowej i Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Starym Sączu odbył się wieczór autorski sądeckiego malarza i poety Wacława Jagielskiego.

Artysta opowiadał o swoich pasjach i podróżach, inspirujących jego twórczość, którą uwiecznia w obrazach, wierszach, jak również w piosenkach. W niezwykłej atmosferze, przy blasku świec wysłuchaliśmy wierszy Wacława Jagielskiego w interpretacji samego autora oraz jego przyjaciół: Magdaleny i Janusza Ponurkiewiczów, Elżbiety Cabały, Moniki Wańczyk. Autorką muzyki do piosenek Wacława Jagielskiego jest Renata Widerowska, która sama wykonała kilka utworów, przygrywając na gitarze. Recytacji wierszy towarzyszyła prezentacja obrazów Artysty oraz krótkich filmów ilustrujących wiersze.

Malarz i poeta Wacław Jagielski jest również dyplomowanym konserwatorem dzieł sztuki. Pochodzi z Dolnego Śląska, od 1979 roku mieszka i tworzy w Nowym Sączu, gdzie pracował jako nauczyciel plastyki i prowadził własną Pracownię Konserwacji Zabytków. Obecnie całkowicie oddaje się twórczości – malarstwu, w którym szczególnie ukochał kolor i światło, będące największymi nośnikami jego filozofii. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków i Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Zorganizował już kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i brał udział w wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Prace swe prezentował w galeriach m. in. Nowego Sącza, Krakowa, Kielc, Torunia, Gdańska, Nowego Targu, Wiednia, Paryża, Wilna, Aten. Obrazy Wacława Jagielskiego można spotkać w najdalszych zakątkach świata w muzeach i zbiorach prywatnych. Uprawia rysunek, malarstwo pastelowe i olejne wzbogacone o swe technologiczne poszukiwania i odkrycia. Jego dodatkową pasją jest muzyka i poezja. Wydał dwa tomy wierszy-albumy: "Moje 40 i 4 - modlitwy malarza" (2009), „Na styku szeptów”(2017 ) oraz książkę ilustrowaną swoimi obrazami „Nowy Sącz – miasto, które pokochałem…” (2018).