Michał Rusinek

W środę, 19 września 2018 w starosądeckiej bibliotece Michał Rusinek spotkał się
z młodymi i dorosłymi wielbicielami swojej twórczości.

Znany przede wszystkim jako sekretarz Wisławy Szymborskiej, Michał Rusinek ma wiele innych zajęć i pasji. Jest literaturoznawcą, tłumaczem, wykładowcą w Katedrze Teorii Literatury na Uniwersytecie Jagiellońskim, pisze wiersze dla dzieci, limeryki, felietony o książkach i języku, jest autorem tekstów piosenek oraz książek dla dzieci i dorosłych, m.in.: Zaklęcie na „W”,  Krakowski rynek dla chłopców i dziewczynek, Co ty mówisz?! Magia słów, czyli retoryka dla dzieci, Jak przekręcać i przeklinać. Poradnik dla dzieci,  Kefir w Kairze. Rymowany przewodnik po miastach świata, Limeryki i inne wariacje, Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej, Pypcie na języku.

Młodym czytelnikom autor zaproponował poezję, nie tylko na poważnie. Poprzez wspólną zabawę słowem, dzieci mogły przypomnieć sobie zasady tworzenia rymów i cech charakterystycznych opowiadania. Proponując przymiotniki wspólnie stworzyły „koszmarne opowiadanie”. Wywołało to wiele radości i zachęciło młodych czytelników do szerszego sięgnięcia i zapoznania z poezją autorstwa Michała Rusinka.

Dorosłym czytelnikom opowiedział o tym, jak został sekretarzem Wisławy Szymborskiej i jak wyglądała jego praca dla polskiej noblistki. Nie zabrakło pytań dotyczących twórczości samego Michała Rusinka. Z wielką przyjemnością wysłuchaliśmy w jego interpretacji limeryków a także uroczych, napisanych z wielką kulturą anegdot, wziętych z życia autora, obrazujących naszą codzienność. Te opowieści uzmysłowiają nam, że język jest czymś bardzo osobistym a użyty w sposób nietypowy pozwala dostrzec zadziwiające wymiary rzeczywistości.

Było to kolejne spotkanie z cyklu „Intelektualne horyzonty” w ramach projektu „Odyseja pasjonatów”, realizowanego we współpracy Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu oraz Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu.