Z książką na walizkach 2018

Akcja „Z Książką na Walizkach” to kampania promująca czytelnictwo w bibliotekach publicznych. Dla wielu dzieci, które po raz pierwszy mają kontakt z au­torem, czynny udział w spotkaniu jest niezapomnianym przeżyciem. To także niepowtarzalna okazja na zdobycie wyjątkowej, indywidualnej dedykacji od goszczącego w bibliotece pisarza. Tegoroczna, szósta już edycja spotkań "Z Książką na Walizkach" w Starosądeckiej Bibliotece odbyła się pod hasłem "A to historia". Odbyło się dwadzieścia spotkań z pisarzami. W dniach 13 i 14 września 2018 roku w bibliotekach miejskich i gminnych powiatu nowosądeckiego: w Chełmcu, Grybowie, Gródku n/Dunajcem, Kamionce Wielkiej, Krynicy, Korzennej, Łabowej, Łącku, Nawojowej, Muszynie, Podegrodziu, Stróżach i Starym Sączu. W tych dniach gościliśmy pięciu autorów piszących książki dla dzieci i młodzieży: Grażynę Bąkiewicz, Kalinę Jerzykowską, Izabellę Klebańską, oraz Pawła Wakułę i Kazimierza Szymeczko.

W Powiatowej i Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Starym Sączu oraz w Szkole Podstawowej nr 2, odbyły się spotkania z: Izabellą Klebańską, Grażyną Bąkiewicz i Kaliną Jerzykowską. Autorki zaprezentowały dzieciom swoje książki. Opowiadały o sobie, o swoim pisarstwie a także nawiązując do historii naszego kraju przedstawiały koleje życia swoich bohaterów, niejednokrotnie uwikłanych w losy Ojczyzny. Spotkania odbywające się pod hasłem A to historia, wpisały się w ogólnopolskie obchody niepodległościowe naszego kraju.

15 września, w trzecim dniu trwania akcji promującej czytelnictwo, w Starosądeckiej Bibliotece odbył się Festyn Czytelniczy. Został on przygotowany we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 1 w Starym Sączu. Na scenie oprócz autorów pojawiły się także dzieci, które w sposób profesjonalny prowadziły całe spotkanie. Goszczący autorzy mieli kilka zadań do wykonania, miedzy innymi quiz ze znajomości swoich książek. Spośród pytań jakie zadawały im dzieci, nasi goście musieli wybrać te, które skierowane były właśnie do nich i na nie jeszcze prawidłowo odpowiedzieć. Następnie czytelnicy biblioteki wcielili się w postacie z książek, naszych „walizkowych autorów” i zaprezentowały swoje stroje. Zadaniem dla naszych gości było wyszukanie jak największej liczby dzieci - swoich bohaterów i przedstawienie ich Jury. Pisarze nieźle rywalizowali ze sobą. Zabawa była przednia, a uśmiechy pojawiły się nie tylko na twarzach dzieci. W konkursach zwyciężyli ex aequo Kalina Jerzykowska i Kazimierz Szymeczko. Biblioteka ufundowała dla zwycięskich autorów nagrody.