Bronek z Obidzy

W poniedziałkowe popołudnie, starosądecka biblioteka gościła poetę Bronisława Kozieńskiego, używającego pseudonimu Bronek z Obidzy. Spotkanie z poetą połączone było z promocją jego najnowszego tomiku poetyckiego „To Ja, Złodziej. Nowe wiersze”. Wprowadzeniem do rozmowy z autorem były obszerne fragmenty filmu dokumentalnego pt. „Bronek z Obidzy”.

Autor wierszy z zawodu stolarz i budowlaniec debiutował w 2007 roku, pisać zaczął w Norwegii podczas pobytu na kontrakcie budowlanym. Opublikował dotąd cztery tomy poezji: „Orły nad Sokolicą” (Nowy Sącz 2009), „Nie szkoda gadać” (Obidza 2010), „Strefa ciszy” (Kraków 2014), „Wiklinowe ptaki. 100 wierszy” (Kraków 2015).

Wiersze podejmują ważne tematy, operują językiem własnym, który cechuje z jednej strony prostota wyrosła z mowy tutejszego ludu, z drugiej charakterystyczna dla języka wsi głęboka metaforyka. Teksty osadzone są w rodzinnym krajobrazie w okolicach Obidzy, Rytra, Łącka, Podhala. O poezji Bronka z Obidzy krytycy literatury wyrażają się entuzjastycznie, nazywając go „nieokiełznanym mustangiem”, „góralem w dżinsach”, a jego wiersze określają jako „bezkompromisowe i szczere”. 

Miłośnicy twórczości tego niezwykłego poety z przyjemnością wysłuchali jego wierszy z tomu „To Ja, Złodziej” w autorskiej interpretacji.

Muzyka łączy się z poezją, dlatego na tym spotkaniu zadbano o oprawę muzyczną w wykonaniu Alicji Kanik – uczennicy Szkoły Muzycznej II stopnia w Nowym Sączu.

Na zakończenie spotkania uczestnicy mieli okazję podzielić się swoimi wrażeniami i porozmawiać z poetą oraz zakupić promowany tomik poezji z autografem autora.