Tydzień Bibliotek! - Stary Sącz

Miesiąc maj jest miesiącem poświęconym książce i bibliotekom, dlatego wzorem lat ubiegłych Oddział dla Dzieci i Młodzieży czekał na swoich czytelników.

Podczas Tygodnia Bibliotek odbył się II etap konkursu recytatorskiego „Przedszkolne wierszyki”. Uczestniczyło w nim 15 dzieci z poszczególnych przedszkoli z terenu miasta i gminy Stary Sącz. Dzieci recytowały wybrane przez siebie wiersze polskich autorów, którzy w tym roku obchodzą swoje jubileusze – Joanny Kulmowej, Tadeusza Śliwiaka i Doroty Gellner. Jury po przesłuchaniu recytacji przedszkolaków przyznało:

  • I miejsce - Wiktoria Biel z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Gołkowicach za recytację wiersza „Deszczowa muzyka”
  • II miejsce - Julia Trzajna z Niepubliczne Przedszkola „Wesołe Nutki” w Starym Sączu
  • III miejsce - Hubert Maciuszek z Niepublicznego Przedszkola Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Barcicach.

Ponadto zostały przyznane wyróżnienia dla: Korony Amelki z Gminnego Przedszkola w Starym Sączu, Mai Mikulec z Oddziału Przedszkolnego w Moszczenicy i Julii Pulit z Oddziału Przedszkolnego w Przysietnicy. Wszystkie dzieci, którym przyznano miejsca, przeszły do kolejnego III etapu konkursu Powiatowego Konkursu Recytatorskiego.

8 maja w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci odbyło się spotkanie autorskie z Przemysławem Wechterowiczem, na które zaproszono przedszkolaków z Niepublicznych Przedszkoli: „Pszczółka Maja” i „Wesołe nutki”. Autor opowiadał dzieciom o sobie. Prezentował swoje książki jakie napisał dla dzieci a także rozmawiał z dziećmi o ważnych sprawach, zadawał zagadki na które dzieci chętnie odpowiadały.

10 maja na warsztatach plastycznych dzieciaki wykonywały i ozdabiały postacie jaskółek z papieru. Ponadto grupa maluchów 4-latków z Gminnego Przedszkola w Starym Sączu wraz ze swoją wychowawczynią po raz pierwszy odwiedziła nowa siedzibę Biblioteki. Dzieci były zachwycone nowym wystrojem, wyposażeniem Oddziału dla dzieci. Oglądały książeczki, bawiły się na zjeżdżalni, która jest atrakcją Oddziału a także mogły posłuchać i podyskutować na temat czytanej im bajki „Stare misie nie chodzą po drzewach” .

11 maja gościły w bibliotece dzieci z Niepublicznego Przedszkola sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Gołkowicach. Przedszkolaki zwiedziły bibliotekę, w Oddziale dla Dzieci  oglądały książki, bawiły się układając puzzle, grały w gry planszowe, malowały kolorowanki. Mogły również dowiedzieć się kim jest wiercipięta z przeczytanego opowiadania „Filip mały wiercipięta”.

14 maja w ramach cyklu „Czytanie na dywanie”, przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola „Pszczółka Maja” zapoznały się z kolejną książką z serii Mądra Mysz „Zuzia idzie do Zoo”. Tym razem bohaterka książki - Zuzia opowiedziała dzieciom jak żyją zwierzęta, jakie warunki trzeba im stworzyć by mogły dobrze się czuć przebywając w ogrodach zoologicznych. Dzieci malowały dzikie zwierzęta afrykańskie, z puszcz i sawann. Ich prace można zobaczyć w Oddziale dla Dzieci.