Przemysław Wechterowicz - Stary Sącz

Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu w ramach Tygodnia Bibliotek, w dniu 8 maja gościła autora książek dla najmłodszych czytelników, Przemysława Wechterowicza. Spotkanie na które zostali zaproszeni przedszkolaki z Niepublicznych Przedszkoli: „Pszczółka Maja” |i „Wesołe nutki”, odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci.

Na spotkaniu z przedszkolakami autor opowiedział dzieciom o sobie, o tym jak i gdzie powstają jego książki i co jest mu najbardziej potrzebna by takie opowiadania mogły powstawać. Przyznał, że pisanie zaczyna się najpierw
w jego głowie, gdzie gromadzą się pomysły. Dopiero później autor przelewa to wszystko na papier. W swoim dorobku literackim ma już kilkanaście książek m. in.: „Być jak tygrys”, „Jajko czy kura”, „Emma chce grać jazz!”, „Rybka
i słońce”, „Proszę mnie przytulić”, „W pogoni za życiem”, „Uśmiech dla żabki”, „Kocham pana Panie Tygrysie”
. Autor był już dwukrotnie wyróżniony w konkursie literatury dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej, dwukrotnie nominowany do nagrody literackiej polskiej sekcji IBBY. Ponadto otrzymał Nagrodę Literacką miasta stołecznego Warszawy za książkę Proszę mnie przytulić.

Dla naszych małych czytelników przygotował mnóstwo niezwykłych zagadek, zabawnych historyjek, ciekawostek. Zaprezentował również fragmenty książek W pogoni za życiem, historię malutkiej Jętka, która właśnie przyszła na świat. Dzieci wcielając się w postacie bohaterów książki Uśmiechnij się żabko zapoznały się z kolejną książką autora. Mogły posłuchać wzruszającej i zabawnej historii o Żabce, jej leśnych przyjaciołach i ogromnej mocy uśmiechu. Ta opowieść opowiada o wielkiej sile miłości rodzicielskiej, matczynej intuicji, bliskości i relacjach z drugimi.

Na końcu odbyły się warsztaty plastyczne poprowadzone przez samego pisarza. Dzieci miały za zadanie narysować siebie lub kolegę z uśmiechami  na twarzy, które wyglądem będą przypominać maski wenecki. Po spotkaniu najmłodsi mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z autorem.