Warsztaty Kamishibai - Filia w Przysietnicy

30 stycznia i 1 lutego 2018 roku w Bibliotece Publicznej w Przysietnicy odbyły się warsztaty pt. Teatr obrazkowy - „Kamishibai”. W zajęciach wzięły udział dwie klasy trzecie Szkoły Podstawowej w Przysietnicy.

Kamishibai (jap. kami – papier, shibai – sztuka) to inaczej „papierowy teatr”, nazywany również „teatrem obrazkowym” albo „teatrem narracji”. Większość kamishibai to bajki, baśnie lub opowiadania składające się z 10–16 pięknie ilustrowanych kart z tekstem na odwrocie. Ich prezentowaniu towarzyszy wyjątkowy nastrój, powstający za sprawą przenośnego teatru, przy pomocy, którego ilustrowane opowiadania są przedstawiane w formie papierowych „slajdów”. Technika i walory takiego przedstawienia pomagają osiągnąć magiczny efekt koncentracji, a ta forma opowiadania czy też czytania to prawdziwie teatralne doświadczenie. Gdy narrator odczytuje tekst i kolejno odkłada karty, przed widownią pojawiają się następne ilustracje utrzymujące zainteresowanie w aurze niezwykłości i magii.

Inspiracje warsztatów stanowiła opowieść pt. „Szukając Marudka”. W pierwszej części spotkania dzieci uczestniczyły w seansie głośnego czytania przy użyciu drewnianej skrzyneczki Kamishibai. Dzieciom zostało również w skrócie wytłumaczone, co to jest Kamishibai, jak wygląda i do czego służy. Kolejnym etapem warsztatów było tworzenie przez dzieci swojej własnej historyjki, bajki i ilustrowanie kart ilustracyjnych. Dzieci współpracując ze sobą, stworzyły znane bajki takie jak Złota rybka i Hubert, Kopciuszek, ale również oryginale, wymyślone przygody „Nowego Przyjaciela” czy opowiadanie pt. „Kurczak Jasiek” Po wykonaniu planszy każde z grup przygotowało własną indywidualną prezentacje ilustracji za pomocą teatrzyku Kamishibai.  Wszystkie przedstawione bajki, zostały nagrodzone brawami i drobnymi gadżetami, a uśmiechy na twarzy dzieci i zadowolenie wychowawców pokazało, że warto było zorganizować te warsztaty.