Praktyka dla praktyka - podsumowanie

Praktyka dla praktyka – program wymiany dla bibliotekarzy

W dniach od 23 do 27 października 2017 r. z Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Sączu, filii w Gołkowicach Górnych - Grażyna Warzecha oraz Dorota Gawin z Miejskiej Biblioteki Publicznej z Gdyni wzięły udział w projekcie „Praktyka dla praktyka”.

Projekt ten jest ogólnopolskim programem wymiany bibliotekarzy realizowanym przez  Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdyni w ramach projektów sieci LABiB finansowanym ze środków Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Wymiana polegała na wysłaniu pracownika do pracy w bibliotece partnerskiej na okres 5 dni roboczych i przyjęciu na jego miejsce osoby o podobnych kwalifikacjach. Jego celem było zdobycie przez pracowników doświadczenia zawodowego, nawiązanie nowych kontaktów zawodowych, a także inspiracji do dalszej pracy.

Moje stanowisko pracy czekało na mnie w filii bibliotecznej nr 16 w Gdyni, gdzie wraz z Panią Elżbietą spędziłyśmy 5 dni dzieląc się doświadczeniami w pracy

W pierwszym dniu Pani Aleksandra Ordowska zapoznała mnie z systemem (Patron) stosowanym w bibliotece natomiast opiekun merytoryczny Agnieszka Pękała dołożyła wszelkich starań abym z wymiany wyniosła jak najwięcej pomysłów i inspiracji, toteż zaplanowała, m.in. kilka wycieczek do bibliotek w Gdańsku, Rumi, Sopocie, no i oczywiście w Gdyni.

Kolejny punkt odwiedzin wraz z Panią Kasią, to Sopoteka - miejsce kulturalne łączące klasyczną bibliotekę  z nowoczesną galerią sztuki multimedialnej

Projekt „Praktyka dla praktyka” spełnił swój cel. Poznałam wiele osób, które w trakcie wymiany zainspirowały mnie swoimi pomysłami, a biblioteki, które zwiedziłam dostarczyły niezapomnianych wrażeń. Był to wspaniały czas, przyznam szczerze, nie spodziewałam się tak wspaniałego pobytu.
Gdybym mogła jeszcze raz wziąć udział w takiej wymianie…, można pomarzyć???