Po górach z mistrzem pióra - zakończenie

25 spotkań autorskich - 991 uczestników!

Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu zakończyła realizację drugiego projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Partnerstwo dla Książki – Po górach z mistrzem pióra.

Były to spotkania autorskie, które odbywały się w dniach 02-20.10.2017 roku, promujące czytelnictwo i rozwijające wiedzę. Spotkania z pisarzami i książką to jeden z elementów kształtowania nawyku czytelniczego i miłości do literatury. Jeżeli dziecko zaczyna sięgać po literaturę, to nawyk ten zostaje mu na zawsze. Zaowocuje on w przyszłości mądrością, ciekawością świata, wrażliwością i sukcesem. Książka to posag, który dziecko dostaje na całe życie.

Mistrzowie pióra spotkali się z czytelnikami w: Olszanej, Zagorzynie, Tyliczu, Powroźniku, Rytrze, Łomnicy Zdroju, Florynce, Bereście, Rożnowie, Starym Sączu, Barcicach, Piwnicznej Zdroju. Frycowej, Kamionce Wielkiej, Tęgoborzy, Chomranicach, Łososinie Dolnej, Jazowsku, Brzeznej, Grybowie, Nowej Wsi, Białej Niżnej, Mystkowie, Gródku n/Dunajcem, Jasiennej.

Jednym z gości w bibliotekach była Joanna Krzyżanek, autorka książek dla dzieci. Oprócz pisania prowadzi warsztaty literackie, ortograficzne, gramatyczne, plastyczne, teatralne i kulinarne. Proponuje najmłodszym naukę przez zabawę, zaprasza dzieci do świata liter oraz rysunków.

W kolejnych dniach z czytelnikami spotykał się Marcin Pałasz autor książek dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych, laureat Ogólnopolskiej Nagrody im. Kornela Makuszyńskiego, autor szkolnej lektury pt. „Sposób na Elfa”.

Natomiast o regionalizmie - chlebie naszym powszednim i zwyczajach naszej Małej Ojczyzny opowiadał dr Zenon Szewczyk regionalista, językoznawca, filolog i ekonomista.

Był też czas przeznaczony na wspólną dyskusję i pytania, na które autorzy z przyjemnością odpowiadali.

Po spotkaniach ustawiała się długa kolejka po autografy i dedykację do zakupionych książek oraz na zakładkach, artystycznie wykonanych przez podopiecznych Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Gniazdo - partnera projektu. Po uczcie duchowej czytelnicy otrzymali również coś dla ciała między innymi hitem sprawiającym wiele radości, było ciasteczko z wróżbą, które każdy uczestnik losował. Końcowym akcentem było zrobienie pamiątkowego zdjęcia z mistrzem pióra.

Spotkania przebiegały w miłej, ciepłej atmosferze, zorganizowane przy wsparciu i współpracy bibliotekarzy z bibliotek publicznych powiatu nowosądeckiego.