Aktualności

Ojce i dziatki

Ojce i dziatki

Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - ZAPISZ SIĘ JUŻ DZIŚ!

O festiwalu:

Międzypokoleniowy, bo dla dzieci liczy się rodzina. To w niej kształtują się pozytywne nawyki i rozwija się miłość do literatury. Niech książki burzą mury generacyjne i łączą. Niech będą pretekstem i inspiracją do ważnych rozmów oraz wspaniale spędzonego wspólnie czasu.

Partnerski, bo stworzyliśmy ideę miast partnerskich. Duże ośrodki kulturalne, których naturalną rolą jest wyznaczanie kierunków, wskazywanie trendów, odważne parcie do przodu  to nie jedyne miejsca na mapie, gdzie będzie działał festiwal. Będziemy także w miastach partnerskich, niedalekich, niemal sąsiedzkich, nieco mniejszych, ale niczym nie ustępujących, pięknych, z bogatą historią i aspiracjami.

Przyłącz się!


Rejestracja:

rezerwacja@festiwalliteraturydzieciecej.pl

!!UWAGA!! W tytule wiadomości prosimy o podanie nazwy miasta, a w treści nazwy wydarzenia, na które chcą się Państwo zapisać.

Aby dokonać rezerwacji indywidualnej niezbędne jest podanie następujących danych:

  • miasto, data oraz nazwa wydarzenia, na które chcą Państwo się zarejestrować,
  • imię, nazwisko oraz wiek dziecka/dzieci,
  • imię, nazwisko oraz numer telefonu opiekuna. (ze względu na międzypokoleniowy charakter wydarzenia przygotowaliśmy niespodzianki, napiszcie nam czy z dzieckiem przybędzie rodzic/ rodzice czy dziadkowie a może przyjdziecie całą rodziną.)

Program:

23 sierpnia 2019 14:00 - 15:00

Spotkanie multimedialne z lekturą „Skrzynia Władcy Piorunów”! Tajemnice, zagadki, łamanie szyfrów i przygody z nauką! Detektywi na kółkach i Nikola Tesla! z Marcinem Koziołem.

Spotkanie z autorem lektury dla klas 4-6 „Skrzynia Władcy Piorunów” (z serii „Detektywi na kółkach”), jest nie tylko okazją do rozmowy o książce, ale też angażującą lekcją multimedialną.

Niezwykłe przygody bohaterów, detektywistyczne zagadki, łamanie szyfrów i elektryzująca nauka! Wartka współczesna akcja powieści staje się pretekstem do poznania wielu naukowych ciekawostek, a zwłaszcza niezwykłych dokonań wybitnych postaci. Podczas tej multimedialnej lekcji skupimy się na wynalazcy Nikoli Tesli, któremu zawdzięczamy m.in. rozpowszechnienie taniej energii elektrycznej. Współczesna akcja serii łączy się z odtworzonymi na podstawie źródeł biograficznych nadzwyczajnymi, ale prawdziwymi wydarzeniami z życia historycznych postaci. Choć może się wydawać, że tak przedstawiony Tesla to wymysł wyobraźni, rodem z literatury science-fiction, to wszystko, co o nim powiemy i przeczytamy – wydarzyło się naprawdę!

Odkrywając tajemnice Nikoli Tesli, nazywanego też „Władcą Piorunów”, przeprowadzimy doświadczenie naukowe. Każdy będzie mógł zostać „władcą piorunów”. Poznamy współczesnych bohaterów książki, w tym czternastoletnią Julkę, marzącą o byciu odkrywcą i detektywem, Toma (obdarzonego zdolnością synestezji, czyli „fuzji zmysłów”, która nie jest wymysłem, ale prawdziwym zjawiskiem) i Spajka / Biszkopta – labradora, psa asystującego.

Wspomnimy też o SZTUCE SZYFROWANIA, bo książki z serii „Detektywi na kółkach” uczą... szyfrować i łamać szyfry! Nie zdziwmy się zatem, jeżeli któryś z uczniów zaszyfruje następne wypracowanie!

Na koniec przeniesiemy się na chwilę do Starożytnego Egiptu, śladem młodych detektywów, którzy w drugiej części (wpisana na Złotą Listę Fundacji ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom powieść pt. „Tajemnica przeklętej harfy”) podczas wakacji trafiają na kolejną niezwykłą naukową zagadkę i jeszcze bardziej niesamowitą historyczną postać...

Wiek: 8 - 12

Miejsce: Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu


24 sierpnia 2019 12:00 - 15:00

Ostry Dyżur Literacki

W scenografii gabinetu lekarskiego merytoryczni specjaliści literatury dla dzieci w kitlach lekarskich rekomendują wartościowe książki indywidualnie dobrane do wieku i preferencji oraz dotychczasowych doświadczeń czytelniczych ze szczególnym uwzględnieniem wartościowych nowości.

Akcja towarzysząca Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej, zorganizowana w ramach projektu "Ostry Dużur Literacki w bibliotekach". Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Organizator: Fundacja Czas Dzieci

Miejsce: Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu

REZERWACJA NIE JEST WYMAGANA


24 sierpnia 2019 15:00 - 16:30

Międzypokoleniowy plener artystyczny - poprowadzi Urszula Palusińska (graficzka nagrodzona prestiżowymi nagrodami. M.in. Polskiej Sekcji Ibby, oraz Bolonia Ragazzi Avard)

Jeśli lato to leżenie brzuchem do góry, zapraszamy na relaksujące, nieco zabawne ale też bardzo inspirujące spotkanie. Co widzi dziecko leżąc brzuchem do góry? A co mama, tata, babcia, dziadek? Czy potraficie namalować świat widziane z tej perspektywy? Czy samolot może być wielkości ważki? Przekonajcie się!

Wiek: 3 - 8

Miejsce: Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu


24 sierpnia 2019 18:00 - 19:00

Wernisaż wystawy – „Światy Innocentiego” Ilustracje z książek: „Pinokia”, „Kopciuszka”,„Wyspy skarbów”

Roberto Innocenti (ur. 16 lutego 1940) – włoski ilustrator. Mieszka i pracuje w Montespertoli w pobliżu Florencji.

Innocenti jest artystą-samoukiem. W wieku 13 lat opuścił szkołę, by pomóc swojej rodzinie, pracując w hucie. W wieku 18 lat udał się do Rzymu i rozpoczął pracę w animacji filmowej, a następnie poświęcił się ilustrowaniu książek.

Innocenti zasłynął jako ilustrator klasyki literackiej: Dziadka do Orzechów, Pinokia, Opowieści wigilijnej, Kopciuszka, Calineczki i innych baśni.

Jest laureatem wielu nagród, m.in. w 2008 roku został uhonorowany prestiżową Nagrodą im. Hansa Christiana Andersena, przyznawaną przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych (IBBY). „New Yorker”, komentując Pinokia z jego ilustracjami, zanotował, że wydanie to jest z pewnością najpiękniejszą edycją, jaką kiedykolwiek widział świat.

Wiek: 5+

Miejsce: Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu


25 sierpnia 2019 11:00 - 13:00

Spotkanie i zabawa literacka z Gruffalo w Starym Sączu

Jeden z najpopularniejszych bohaterów brytyjskiej literatury dla dzieci odwiedzi Stary Sącz. Jeśli dobrze poszukacie, spotkanie go na “Bobrowisku”. Czeka was wspólna zabawa, zainscenizowanie treści książki, rozdanie upominków, wspólne zdjęcie.

"Gruffalo" - książka, która, została wydana w 45 krajach, jej nakład przekroczył 5 milionów egzemplarzy. Zdobyła niezliczoną ilość nagród, doczekała się ekranizacji, adaptacji teatralnych wielu form wydawniczych.

Opowieść o Gruffalo była wystawiona na Broadway, a nakręcony na podstawie tej niesamowitej historii film zdobył nominację do Oskara i nagrody BAFTA.

Wiek: bez ograniczeń

Miejsce: Enklawa Przyrodnicza –„Bobrowisko” w Starym Sączu


Więcej informacji: