Aktualności

Ferie 2019 - Barcice

Ferie 2019 - Barcice

Escape room, miasteczko Bullerbyn, foto-budka, kalambury, rebusy, bulle i lepienie bałwana..

W tym roku, tuż po Bożym Narodzeniu dzieci z małopolskich szkół zaczęły ferie zimowe. Mroźne, trochę śnieżne ale także intensywne przynajmniej w Bibliotece w Barcicach. Pierwszy tydzień rozpoczął się z przytupem, od tajemniczego pokoju czyli escape roomu. Angielska to nazwa, w ostatnich tygodniach niezwykle eksploatowana za sprawą minionych wydarzeń. Czym zatem jest ten escape room, niczym innym jak pokojem, z którego trzeba się wydostać. Tylko sam proces wydostawania się, nie jest już taki prosty. Na uczestników czekało wiele zagadek, głównie z literatury. Wyszukiwanie książek oraz szperanie w książkach w poszukiwaniu kolejnych tropów, wyjątkowo oddziaływało na umysł małoletnich uczestników ferii. Prócz tego kilka rebusów, trochę pracy deszyfrującej i finalne odnalezienie klucza.

W kolejnych dniach tworzyliśmy makietę miasteczka Bullerbyn z ukochanej książki wielu młodych czytelników. Jednak plan zagospodarowania przestrzennego małej, szwedzkiej wioski, ściśle określony w powieści, w ferworze twórczym uczynił ze skandynawskiej harmonii polski kolorowy indywidualizm. I z Bullerbyn powstały Barcice.

Drugi tydzień minął pod znakiem foto-budki, zarówno tła jak i rekwizyty przygotowane zostały przez dzieci. Motywem przewodnim foto-budek był w pierwszym przypadku cyrk, w drugim zamek królewski. Te dwa dosyć wyraźne wątki, uruchomiły w dzieciach lawinę skojarzeń i tworzeniu kolejnych rekwizytów nie było końca, mimo początkowej rezerwy i nieśmiałości.

Prócz zadań natury umysłowo-manualnej, wiele było zabawy jako takiej. Pudełko „Zgadnij co to?”, kalambury, rebusy, bulle i lepienie bałwana.  Na zakończenie ferii dzieci rozchodziły się z  uśmiechami. W zajęciach wzięło udział około 90 dzieci.