Aktualności

Mirabelka w Gołkowicach

Mirabelka w Gołkowicach

W Filii w Gołkowicach Górnych miały miejsce warsztaty dla dzieci pod nazwą: Mirabelka – naoczny świadek kształtującej się historii..

Do udziału zostali zaproszeni uczniowie z Oddziału „0b” Szkoły Podstawowej. Podczas warsztatów dzieci wysłuchały fragmentów książki pt.: „Mirabelka” Cezarego Harasimowicza. Następnie oglądały ilustracje i rozmawiały z prowadzącą o historii Mirabelki, pokoleniach ludzi żyjących wokół niej oraz o przemianach, które miały miejsce w Warszawie na przestrzeni wielu lat. Dzieci dowiedziały się o przełomowych wydarzeniach, których świadkiem była Mirabelka. Poznały historię Ireny Sendlerowej oraz znaczenie takich słów jak: getto, wojna, historia i odzyskanie niepodległości, usłyszały o wyzwoleniu Warszawy oraz o wprowadzeniu komunizmu, który został zamieniony na demokrację. Uczestnicy dowiedzieli się o przemianach zachodzących w mieście, a także o zmianie nazw ulic na mapie stolicy. Dzieci zrozumiały dlaczego pielęgnowanie pamięci o walczących bohaterach jest dla nas tak ważne w dzisiejszym świecie.
W kolejnej części zajęć uczestnicy mieli okazję wziąć udział w warsztatach przygotowywania owoców Mirabelki, które następnie znalazły się  na specjalnym drzewie w bibliotece. Wszyscy otrzymali niezbędne materiały, a następnie zostali poinstruowani w jaki sposób przygotować owoce.
Następnie miało miejsce rozdanie dyplomów z kartą pracy dla uczestników warsztatów. Każdy odrysowywał odbicie własnej dłoni w karcie pracy, a następnie malował ten kształt na wzór barw znajdujących się na fladze Polski.
Na koniec zrobiono zdjęcie pamiątkowe. Prowadząca  podsumowała zajęcia i zachęcała dzieci do przeczytania w całości „Mirabelki” wspólnie z rodzicami.