Aktualności

„W cieniu magnolii” - Anny Płowiec

„W cieniu magnolii” - Anny Płowiec

Historia z lat 90-tych, opowiadająca o życiu krakowskich studentów..

Młodzi ludzie swoją naukę traktują bardzo poważnie. W wolnych chwilach chętnie bywają na koncertach lub wpadają do ulubionych kawiarenek. By mieć na to środki dziewczęta dorabiają sprzątaniem, a chłopcy prowadzą małe biznesy handlowe. Główni bohaterowie to Alicja, Danka, Leszek i Janek. Ich charaktery są kontrastowe, prawie jak w baśniach.

Alicja jest piękną, nieco zagubioną dziewczyną, ulegającą wpływom innych, wychowywaną przez zaborczą matkę. Poznaje przystojnego Leszka, ale o wrednym charakterze, potrafiącego się doskonale maskować. Szybko uwodzi on nieśmiałą i bezwolną Alicję. Dziewczyna ulega mu, biorąc pożądanie za miłość. Na szczęście ma przyjaciółkę Dankę, która za wszelką cenę próbuje ją ratować, ukazując prawdziwe oblicze Leszka. Dopiero gdy poznaje Janka, przeciwieństwo Leszka, odkrywa piękno czystej, prawdziwej miłości. Niestety Leszek okazuje się brutalnym szantażystą. Alicja bojąc się o Janka, ukrywa do niego prawdziwe uczucie. Chłopak sądząc, że Alicja go nie kocha, wyjeżdża. Alicja coraz bardziej poznaje prawdziwy charakter Leszka. Jednak nadal jest z nim ze strachu, do czasu, gdy ten porzuca ją dla bogatszej. Po czasie pobiera się z kolegą ze studiów, Wiktorem, który wraz z Danką pomagał jej w trudnych chwilach. Po latach spokojnego małżeństwa Wiktor ginie w wypadku, zostawiając żonę i dziesięcioletnią córkę.

Po dwudziestu latach, zupełnie jak w bajce, pojawia się nadal elegancki i troskliwy Janek. W Ali odżyło tajone uczucie. Jednak gdyby nie jej córka, znów zaprzepaściłaby prawdziwą miłość i upragnione szczęście.

Moim zdaniem na złe życiowe wybory Ali miał wpływ brak ojca i jego męskiej ochrony. Bohaterka książki pomyliła zwykłą pożądliwość z prawdziwą miłością.
Ta pomyłka mocno zaważyła na jej życiowych wyborach, przysporzyła wiele bólu i rozczarowań. Niestety seks, nie mający oparcia w odpowiedzialnej miłości prowadzi do egoizmu i rujnuje życie młodych ludzi.

Myślę, że pierwsza książka Anny Płowiec jest udana i warta polecenia. Czyta się ją z wielkim zainteresowaniem. Młodzi ludzie mogą dzięki niej wiele się nauczyć: doceniać szczerość w rozmowach i prawdziwą przyjaźń, ustrzec się od ukrywania prawdziwych uczuć oraz nauczyć rozróżniać pożądliwość od prawdziwej miłości.

Opowieść domaga się dalszego ciągu, by ukazać, czy utracona szansa pięknej miłości sprzed lat może się odrodzić i przynieść szczęście Alicji i Jankowi.

Barbara Gomółka