Aktualności

Barbara Gawryluk

Barbara Gawryluk

Filia w Moszczenicy Wyżnej gościła autorkę książek dla dzieci..

15 maja 2018 w Moszczenicy Wyżnej - filii Starosądeckiej Biblioteki gościła pani Barbara Gawryluk - autorka książek dla dzieci, dziennikarka i tłumaczka szwedzkiej literatury dziecięcej. Pani Barbara pracuje w radiu Kraków jako dziennikarz, gdzie jest odpowiedzialna za różne programy literackie oraz prowadzi autorską audycję „Alfabet” skierowaną do dzieci i młodzieży. Laureatka  wielu nagród i wyróżnień m. in. w roku 2009 Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego za książkę „Zuzanka z pistacjowego domu”, w 2010 roku nagrody „Książka roku” polskiej sekcji IBBY za upowszechnienie czytelnictwa i za audycję „Książka na szóstkę”, w 2016 roku otrzymała nagrodę Krakowska Książka Miesiąca za biografię  „Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia”. Okazją do spotkania był obchodzony od 2004 „Tydzień Bibliotek”.

Autorka barwnie opowiadała o swoich książkach, o mieszaniu fikcji z wydarzeniami prawdziwymi oraz o pomysłach na fabułę i bohaterów, którymi bardzo często są zwierzęta, szczególnie psy. Interesuje się także psimi historiami i na ich podstawie pisze książki np. o Dżoku, który przez dwa lata czekał na swojego zmarłego właściciela na krakowskim skrzyżowaniu lub o Balticu, który przez cztery dni płynął Wisłą na krze, aż uratowali go płynący po Bałtyku marynarze. Opowiadała historie prawdziwe które gdzieś, kiedyś, komuś  się wydarzyły, historie, które należą często do zabawnych i pełnych ciepła, jednak poruszają trudne i ważne dla młodych czytelników problemy. Książka „Mali bohaterowie” opowiada historie dzieci, które pokonując własny strach, obawy i pokazując opanowanie i determinację uratowały czyjeś życie. Pisarka o wszystkim co pisze zbiera informacje, dokumentuje zdjęciami, nagraniami, z każdym bohaterem swoich opowiadań się spotyka, rozmawia… czasami tylko troszeczkę przekładając je na język literacki.

Spotkanie zostało zrealizowane w ramach projektu „Spotkania literacko – plastyczne Kolorowy Świat Marzeń” w ogłoszonym przez Centrum Kultury i Sztuki w Starym Sączu konkursie „Kultura w Sołectwach - edycja czwarta”. Do udziału w spotkaniu zostali zaproszeni uczniowie kl. IV – VII ze Szkoły Podstawowej w Moszczenicy Niżnej, którzy z tekstami pani Gawryluk spotykają się w podręcznikach do języka polskiego.