Aktualności

Biblioteka tętni życiem!

Biblioteka tętni życiem!

Powiatowa Biblioteka Publiczna w swojej nowej siedzibie tętni życiem..

Czytelnicy zaglądają do nas nie tylko z ciekawości, chcąc zobaczyć tę nową siedzibę, ale również coraz chętniej, by wypożyczyć dobrą książkę, by móc przeglądnąć prasę, skorzystać z księgozbioru popularnonaukowego na miejscu, porozmawiać, czy zwyczajnie z nami posiedzieć. Po krótkiej przerwie na przeprowadzkę wznowiono wszystkie zajęcia, warsztaty i spotkania, jakie dotychczas były organizowane. Panie z Dyskusyjnego Klubu Książki w sali kominkowej czerpią ogromną przyjemność z dyskusji na temat wybranych pozycji literatury. Wznowiono również zajęcia z komputerem dla chętnych osób 50+ „Zrób pierwszy krok w Internecie”.

Dzięki zwiększeniu się przestrzeni bibliotecznej została poszerzona oferta spotkań o różne imprezy biblioteczne organizowane dla szerokiego grona czytelników. W nowej sali multimedialnej odbył się koncert słowno-muzyczny z okazji Światowego Dnia Poezji i spotkanie rocznicowe, zorganizowane w 120. rocznicę śmierci badacza Sądecczyzny, Szczęsnego Morawskiego.

W najbliższym czasie w bibliotece odbędzie się sesja popularnonaukowa z okazji 125. rocznicy urodzin i 40. rocznicy nadania Bibliotece imienia tego znamienitego sądeczanina „Wiktor Bazielich i jego dzieło”, którą poprowadzą w duecie prof. Julian Dybiec i prof. Feliks Kiryk /19 kwietnia 2018 o godz.17.00/. Spotkanie będzie połączone z promocją książki „Młyny i młynarze. Tracze i tracznicy” autorstwa W. Bazielicha.

Biblioteka współpracowała dotychczas z wieloma lokalnymi organizacjami pozarządowymi. Obecnie w nowej siedzibie swoje miejsce znalazły istniejące już i nowe stowarzyszenia: Amici Hungariae - Stowarzyszenie Polsko-Węgierskie, Miasto Świętej Kingi i nowo założony Klub Seniora, którego inauguracja odbyła się 17 kwietnia 2018 r.

Również w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży pełną parą przystąpiono do kontynuowania zajęć bibliotecznych z dziećmi. Dla grup przedszkolnych oferujemy zajęcia z książką „Spotkania na dywanie”, zajęcia przedszkolne dla zerówkowiczów i głośne czytanie bajek dla najmłodszych przedszkolaków /3-4 letnich/. Wspaniale przystosowane pomieszczenie z Kącikiem dla Malucha służy nie tylko przedszkolakom, ale także spotkaniom z rodzicami, którzy bardzo chętnie odwiedzają Oddział na miejscu, czytają swoim pociechom bajki, układają z nimi puzzle czy grają w gry planszowe. Dużym zainteresowaniem cieszą się również zajęcia organizowane w Klubie Młodego Artysty. Każdy chętny czytelnik naszego Oddziału, jeśli tylko posiada zdolności manualne, może skorzystać z takich zajęć dwa razy w tygodniu – we wtorki i piątki, w godz. 13.00-15.00. Oddział dla Dzieci zaczął pełnić również nieco inną funkcję, której dotychczas w nim nie było. Otóż dzieci starsze /10-13 letnie/ chętnie przychodzą po lekcjach by zaczerpnąć tchu, odpocząć po trudnych zajęciach lekcyjnych, pobyć ze swoimi rówieśnikami. Przeglądają wówczas czasopisma, czytają książki na miejscu, odrabiają zadania lekcyjne, niejednokrotnie przy wykorzystaniu książek i Internetu, a także rywalizują ze sobą w grach planszowych, które oferuje biblioteka. Coraz częściej zaglądają do nas również nauczyciele uczący w szkołach. Przyprowadzają swoją młodzież na lekcje z literatury, zajęcia z książką, która jest szeroko dostępna w naszej bibliotece, czy na spotkania autorskie oraz spotkania z ciekawymi ludźmi, którzy opowiadają młodzieży o swoich pasjach, karierze zawodowej. Takie spotkanie odbyło się w marcu z Panią Stanisławą Jojczyk, pilotem wycieczek turystycznych. Uczestniczyli w nim uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z klasy Technikum Obsługi Turystycznej z Panią Krystyna Hotloś. Natomiast ze Szkołą Podstawową nr 1 im. Ks. Prof. Józefa Tischnera zawarliśmy umowę o współpracy przy projekcie „Przygoda z nauką w murach Uniwersytetu Jagiellońskiego”. W cyklu „Intelektualne horyzonty” zostanie zorganizowane spotkanie z dr hab. Michałem Rusinkiem w ramach projektu „Odyseje pasjonatów książki”.

Jest nam miło, że nasze imprezy uświetniają uczniowie Szkoły Muzycznej wraz z nauczycielami oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Juliusza Słowackiego, co jest dla nas dużą pomocą.

Bardzo nas to cieszy i serdecznie zapraszamy wszystkich w godzinach naszej pracy do miłego spędzania wolnego czasu na terenie biblioteki, jak również ogrodu, który już wkrótce będzie dostępny.