Aktualności

Kwietniowe spotkanie DKK

Kwietniowe spotkanie DKK

Klimatyczna sala kominkowa w nowej siedzibie biblioteki była miejscem spotkania uczestników DKK..

12.04.2018 r. dzieliłyśmy się wrażeniami po przeczytaniu powieści Bogny Ziembickiej „Droga do Różan”. Główna bohaterka powieści, Zosia Borucka razem z ojcem i nianią Zuzanną prowadzi gospodarstwo ogrodnicze i pensjonat w podkrakowskich Różanach. Po sąsiedzku mieszka jej przyjaciółka Marianna i zakochany w Zosi malarz Eryk. Pewnego dnia do Różan przyjeżdża Krzysztof, wielka miłość Zosi, jednak nie po to, by jej się oświadczyć, na co domownicy mają nadzieję, lecz po odbiór starego długu. Ponieważ rodzina Boruckich nie ma pieniędzy, dom zostaje sprzedany, a Zosia z ojcem i nianią przenosi się do Krakowa. Próbuje ułożyć sobie życie na nowo: szuka pracy i stara się – mimo wszystko - odzyskać Krzysztofa. Jednocześnie poznajemy historię Zuzanny: dzieciństwo spędzone w Krakowie, okres nauki na pensji w angielskim klasztorze, dramatyczną wędrówkę i walkę o życie we wrześniu 1939 roku.

Czytelniczki podkreślały, że powieść jest bardzo ciepła i nastrojowa, również to, że jej bohaterowie potrafią docenić urodę życia, wspólnie celebrują posiłki, dbają o piękno otoczenia, z niezwykłą otwartością i serdecznością przyjmują gości przybywających do dworku w Różanach, Nieco rażąca była naiwność Zosi Boruckiej w kontaktach z mężczyznami, jednak bardzo pozytywnie oceniona została pracowitość dziewczyny, jej pasja i zaangażowanie, z jakim pielęgnowała kwiatowy ogród i uprawiała warzywa. Lektura powieści zachęciła czytelniczki do sięgnięcia po kolejne tomy serii o Różanach.

W ciągu najbliższych wiosennych tygodni czytamy „Wspaniałość życia” Michaela Kumpfmüllera, „Déjà vu” Jolanty Kosowskiej i „Wakacje” Niny Majewskiej-Brown.

Kolejne spotkanie:

Serdecznie zapraszamy do biblioteki na kolejne spotkanie, które odbędzie się w czwartek 24 maja 2018 r. o godz. 10.00.