Aktualności

Andrzejkowe spotkanie DKK

Andrzejkowe spotkanie DKK

„Słońce umiera i tańczy” Ewy Cielesz oraz „Prawdziwa historia” Delphine De Vigan..

Na listopadowym spotkaniu naszego klubu dyskutowałyśmy o książkach: „Słońce umiera i tańczy” Ewy Cielesz oraz „Prawdziwa historia” Delphine De Vigan.

Akcja powieści Ewy Cielesz toczy się w Krakowie, a główną bohaterką jest Jagoda, młoda malarka, która pewnego dnia spotyka na swojej drodze Dymitra - ulicznego muzyka o egzotycznej urodzie, pochodzącego z Mongolii. Od tej chwili jej życie zmienia się całkowicie. Brzmi banalnie, ale historia opowiedziana jest przez autorkę ciekawie, dzięki wprowadzeniu wielu wątków obyczajowych i barwnych postaci drugoplanowych, jak rodziców Jagody, jej energicznej przyjaciółki Agaty, starszego samotnego pana Wiesława, czy małej, rezolutnej Amelki. Drażni nieco naiwność i łatwowierność głównej bohaterki, mimo to jest ona osobą, która wzbudza sympatię. Konsekwentnie dąży do usamodzielnienia się, jednocześnie chętnie angażuje się w pomoc, nie tylko swoim najbliższym znajomym. Książka jest pierwszą częścią trylogii i chociaż nie jest specjalnie ambitną lekturą, kończy się w ten sposób, że koniecznie chce się poznać dalsze losy bohaterów. Na ciąg dalszy historii trzeba jednak poczekać, kolejne tomy powieści jeszcze się nie ukazały.

Narratorkę „Prawdziwej historii” wiele łączy z Delphine De Vigan. Nosi to samo imię, jest pisarką, sławę przyniosła jej książka, w której opowiedziała o swojej matce, cierpiącej na depresję. Po sukcesie następują spotkania z czytelnikami, po których pisarka czuje się całkowicie wyczerpana. Zaczyna też otrzymywać anonimy, oskarżające ją, że zdobyła rozgłos dzięki śmierci matki i oszkalowaniu rodziny. Pewnego dnia spotyka tajemniczą L., kobietę, która z zawodu jest ghostwriterką, pisarką-duchem, specjalizującą się w biografiach znanych osób. Delphine zwierza się L., która rozumie ją jak nikt inny. L. wprowadza się do Delphine, opiekuje się nią i wszystkim zajmuje. L. bardzo chce, aby Delphine wydała kolejną wielką powieść. Jest zwolenniczką pisania życiem, od przyjaciółki wymaga żeby napisała prawdę o swoim życiu, opowiedziała o sobie. Delphine jednak nie chce po raz drugi sięgać do swoich wspomnień, jest zwolenniczką fikcji w literaturze. Kim jest tajemnicza L.? Czy pojawiła się w życiu Delphine, aby zapełnić pustkę, czy też raczej siać spustoszenie? Zakończenie powieści jest niezwykle intrygujące. Podsumowując można stwierdzić, że „Prawdziwa historia” nie należy do kategorii lektur „łatwych, lekkich, do poduszki”, po jej przeczytaniu nasuwa się wiele refleksji.

Andrzejkowym akcentem spotkania były ciastka z wróżbą, którymi klubowiczki chętnie się częstowały, aby odczytać ukrytą wewnątrz karteczkę z przepowiednią.

Na najbliższy miesiąc czytelniczki mają do wyboru dwie polskie powieści obyczajowe: „Droga do Różan” Bogny Ziembickiej i „Kukułka” Antoniny Kozłowskiej oraz amerykańską, obyczajowo-historyczną: „Skrzydła gołębicy” Henry’ego Jamesa.

Kolejne spotkanie:

Stałych i nowych miłośników rozmów o książkach i ich autorach zapraszamy do biblioteki na kolejne spotkanie:

11 stycznia 2018 r. o godz. 10.00.