Aktualności

Wrześniowe spotkanie DKK

Wrześniowe spotkanie DKK

„Kilka dni lata” Małgorzaty Sobieszczańskiej oraz „Idealne życie” Katarzyny Kołczewskiej..

Uczestnicy spotkania dzielili się swoimi wrażeniami i refleksjami po przeczytaniu obyczajowo-historycznej powieści Małgorzaty Sobieszczańskiej „Kilka dni lata” oraz  powieści obyczajowej z wątkiem kryminalnym „Idealne życie” Katarzyny Kołczewskiej. Czytelniczki podkreślały, że zarówno jedna, jak i druga powieść należą do książek, od których trudno się oderwać.

„Kilka dni lata” Małgorzaty Sobieszczańskiej

Historia trzech kobiet z różnych pokoleń i zarazem wciągająca saga z Polską ostatnich dekad w tle. Amelia, Janina i Maja, czyli babcia, matka i córka żyją w jednym mieszkaniu, ale niewiele o sobie wiedzą. Zmianę przyniesie wspólny wyjazd matki i córki do rodzinnego Gdańska, gdzie letni poranek okaże się kluczem do skomplikowanej i przemilczanej przeszłości.

„Idealne życie” Katarzyny Kołczewskiej

Zaskakująca opowieść o pozornie idealnym życiu Elżbiety, dobrze sytuowanej dyrektor warszawskiej firmy farmaceutycznej. Jej siostra, Ewa jest niezamożną, sfrustrowaną nauczycielką z Sandomierza. Długo nie może otrząsnąć się z szoku po czynie siostry, przede wszystkim nie może zrozumieć, co pchnęło Elżbietę do samobójstwa. Za wszelką cenę próbuje wyjaśnić, co działo się w życiu jej siostry, której nikt nie znał naprawdę.


Na kolejne jesienne tygodnie członkowie naszego klubu mają do wyboru kilka nowości z księgozbioru DKK.

„Śpij spokojnie” Rachel Abbot

Wielbicielom mocnych wrażeń polecamy psychologiczny thriller angielskiej autorki. Trudno jednak zasnąć, zanim nie skończymy czytać, aby zrozumieć bohaterów i rozwiązać mnożące się zagadki i niewiadome.

„Słońce umiera i tańczy” Ewy Cielesz

Powieść obyczajowa, w której splata się wiele wątków, pojawiają się barwne postaci a los stawia przed bohaterami trudne dylematy. Ewa Cielesz jest autorką powieści dla dorosłych, zbiorków poezji dla dzieci, scenarzystką i reżyserką prowadzącą grupy teatralne.

„Prawdziwa historia” Delphine de Vigan

Powieść popularnej francuskiej pisarki to opowieść o kobiecie podobnej do autorki, która w trudnym momencie swojej kariery literackiej spotyka kobietę w tym samym wieku. Między rówieśniczkami rodzi się przyjaźń, która z czasem przeradza się w toksyczną relację, polegającą na stopniowym przejmowaniu kontroli jednej nad drugą.

„Zapomniany walc” Anne Enright

Kolejna pozycja dla miłośników powieści obyczajowych, irlandzkiej pisarki, urodzonej i zamieszkałej w Dublinie. Główna bohaterka i narratorka powieści, przedstawia czytelnikom historię pożądania i zdrady,  której sama dopuściła się wobec męża, nawiązując romans z żonatym mężczyzną.

„Przyjaciółka z młodości” Alice Munro

Zwolennikom krótkich form prozatorskich polecamy zbiór opowiadań kanadyjskiej pisarki, laureatki literackiej Nagrody Nobla w 2013 r. Opowiadania Munro skupiają się na relacjach międzyludzkich w codziennym życiu. Akcja większości jej prozy osadzona jest w kanadyjskim stanie Ontario i często obraca się wobec z pozoru trywialnych faktów i obserwacji otaczającej rzeczywistości.


Kolejne spotkanie DKK

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do biblioteki na kolejne spotkanie DKK, które jest zaplanowane na czwartek 19 października o godzinie 11.00.