Aktualności

„Opowieści o powieści”

„Opowieści o powieści”

Rozmowa o książkach godnych polecenia - kolejne spotkanie DKK

Na kolejnym spotkaniu DKK, które odbyło się w piątkowe popołudnie w dniu 12 maja rozmawialiśmy o kilku książkach godnych polecenia zarówno miłośnikom ambitnych powieści obyczajowych, czy historycznych sag rodzinnych, jak i fanom kryminałów.

„Włoskie buty” - Henninga Mankella

Nietypowa książka szwedzkiego pisarza, znanego bardziej jako mistrza prozy kryminalnej. To powieść psychologiczno-obyczajowa, głównym bohaterem jest Frederick Welin, emerytowany chirurg, który po tym jak popełnił poważny błąd w sztuce lekarskiej, skazał się na wygnanie i zamieszkał samotnie na niewielkiej wyspie bałtyckiej. Jest przekonany, że w życiu nie czeka go już nic wartego uwagi. Jednak niespodziewanie w jego samotni zjawia się kobieta, którą kiedyś kochał i którą porzucił bez słowa. Harriet żąda spełnienia złożonej wiele lat wcześniej obietnicy - chce, żeby Frederick zawiózł ją nad leśne jezioro, o którym niegdyś opowiadał. Dziwna prośba pociągnie za sobą lawinę zdarzeń i spotkań, które nie pozwolą byłemu lekarzowi wieść dawnej, wycofanej egzystencji, ale zmuszą go do powrotu do życia i rozliczenia z przeszłością.

„Zamknięte drzwi” - Magdy Szabó

Węgierska powieść, historia więzi, jaka połączyła dwie silne kobiety: sławną pisarkę Magdę i jej pomoc domową – prostą, niewykształconą Emerenc. Początkowo nieufna względem pracodawczyni pokojówka, stopniowo zaczyna odkrywać przed Magdą tajemnice swojej bolesnej przeszłości. Emerenc próbuje odgrodzić się od wszystkich. Odwiedzających przyjmuje jedynie w sieni, nie wpuszczając nikogo za próg swego mieszkania. Nikt nie wie, co znajduje się za zamkniętymi drzwiami domu, tak, jak nikt nie wie, co dzieje się w jej duszy.

To ja zabiłam Emerenc. I nie ma tu nic do rzeczy to, że nie chciałam jej zniszczyć, lecz ją uratować - wyznaje zaraz na początku bohaterka “Zamkniętych drzwi”, prowadząc czytelnika przez opowieść, którą pomimo znanego zakończenia czyta się z zainteresowaniem.

Wiecznie zamknięte drzwi mieszkania Emerenc w końcu zostaną otwarte...

„A lasy wiecznie śpiewają” - Trygve Gulbranssena

Akcja powieści toczy się w drugiej połowie osiemnastego i na początku dziewiętnastego wieku. Jest to opowieść o niezależnych, dumnych przedstawicielach starego chłopskiego rodu Dagów, mającego swoją siedzibę wśród gór i lasów na północy Norwegii. Gulbranssen opowiada o surowym życiu, regulowanym przez rytm natury i wielowiekową tradycję, walce z przeciwnościami losu, ludzkiej zawiści i moralnych zagrożeniach, które pojawiają się wraz ze zdobywanymi przez rodzinę bogactwem i władzą. W tym surowym świecie członkowie rodziny muszą odnaleźć drogę do szczęścia i odkupienia nie tylko własnych win, ale także ich przodków.

„Kobieta bez twarzy” - Anny Fryczkowskiej

Powieść kryminalna z wątkiem społecznym,  osadzoną w realiach współczesnej polskiej prowincji. Dziennikarka Hanna Cudny po samobójczej śmierci męża wyprowadza się z dwójką dzieci z Warszawy do Świątkowic, gdzie spędzała wakacje w dzieciństwie. Zatrudnia się jako nauczycielka angielskiego w miejscowej szkole, jednocześnie chce poradzić sobie z depresją i ułożyć życie na nowo. Po przyjeździe okazuje się, że zamiast świeżego powietrza, miłych sąsiadów i wyczekiwanego spokoju trafia na powietrze skażone wyziewami z lokalnej garbarni, trzech niechcianych adoratorów i tajemnicze morderstwa. Każdy mieszkaniec wsi ma swoje ciemne sekrety, choć z pozoru wszystko jest w porządku. Wyczuwalna jest atmosfera grozy i osaczenia, nie wiadomo, komu można zaufać. To powieść o banalności zła i o kobiecej sile.