Aktualności

Tydzień Bezpiecznego Internetu

Tydzień Bezpiecznego Internetu

Po sieci śmigam z głową!

Biblioteka w Starym Sączu - Oddział dla Dzieci - zajęcia:

 • 25 marca - spotkanie Klubu Kodowania dla uczniów klas VI
 • 28 marca - Czytanie na dywanie "Franklin i komputer" - rozmowa z dziećmi 6-letnimi o bezpiecznym korzystaniu z komputera, wyznaczenie siecio-zasad bezpieczeństwa, krzyżówka obrazkowa i rebusy komputerowe
 • 31 marca - zajęcia z dziećmi klas 0 "Co ze mnie wyrośnie" - zabawy z nietypowymi zawodami, prezentacja multimedialna
   

Biblioteka w Starym Sączu - Czytelnia - zajęcia:

 • 27 marca, godzina 12.00 - "e-Pasjonmaci" - spotkanie dla osób dorosłych

Filia w Barcicach - zajęcia:

 • "Zagraj w przyszłość" - zajęcia dla gimnazjalistów
 • "Poradnia Zdrowia" - zajęcia dla seniorów
   

Filia w Gołkowicach - zajęcia:

 • 28 marca - "Co ze mnie wyrośnie" - zajęcia dla dzieci
   

Filia w Moszczenicy - zajęcia:

 • 27 marca - "Co ze mnie wyrośnie" - zajęcia dla dzieci
   

Filia w Przysietnicy - zajęcia:

 • 29 marca - Wirtualny Koncert Życzeń
 • 30 marca - Zasadź drzewo w Internecie

Bezpieczny internet:

 1. CHRONIĘ SWOJĄ PRYWATNOŚĆ
  Internet nie zapomina – raz opublikowane zdjęcia czy wpisy zostaną tam na zawsze. Nie znikną, nawet jeśli po jakimś czasie je skasuję: ktoś inny może  je wcześniej skopiować i wykorzystać. Dlatego staram się nie wrzucać do sieci zbyt wielu informacji o sobie. Nigdy nie umieszczam tam materiałów, których mogę się później wstydzić.
   
 2. NIE ZDRADZAM, KIM JESTEM
  Ludzie nie zawsze są tym, za kogo się podają. A w Internecie trudno sprawdzić, jak jest naprawdę. Jeśli kogoś nie znam lub nie mam pewności, z kim rozmawiam, nie zdradzam żadnych informacji na swój temat. Kiedy tylko to możliwe, posługuję się nickiem, a nie imieniem i nazwiskiem.
   
 3. UWAŻAM NA TO, W CO KLIKAM
  Nie wszystko jest takie, jakie wydaje się na pierwszy rzut oka: nie każda znaleziona w sieci wiadomość jest prawdziwa, a z pozoru darmowe serwisy czy aplikacje mogą wyłudzać pieniądze lub informacje. Dlatego zawsze zastanawiam się dwa razy, zanim coś zainstaluję lub na coś wyrażę zgodę.
   
 4. DBAM O MOCNE HASŁA
  Jeśli nie zadbam o hasła, moje tajemnice mogą trafić w niepowołane ręce. Dlatego moje hasła mają co najmniej 8 znaków, wielkie, małe litery i nie tylko (np. ?, !, #, @). Nie jest łatwo je odgadnąć, bo nie układają się w datę urodzin ani imię psa. Nie zdradzam ich innym ani nie zapisuję w widocznym miejscu.
   
 5. SZANUJĘ INNYCH
  To, co piszę w Internecie, jest tak samo ważne jak to, co mówię twarzą w twarz. Wiem, że słowami można innych zranić. Dlatego staram się nie pisać rzeczy, które mogą komuś sprawić przykrość. Nie ujawniam też cudzych tajemnic. A zanim zamieszczę w sieci zdjęcia, nagrania lub wpisy dotyczące innej osoby, najpierw pytam ją o zgodę.
   
 6. MOGĘ LICZYĆ NA DOROSŁYCH
  Jeśli w Internecie coś mnie zdziwi lub zaniepokoi, wiem, że mogę poprosić o pomoc rodziców, wychowawcę lub innych dorosłych, którym ufam. Na pewno to zrobię, gdy poczuję, że mnie lub komuś innemu dzieje się krzywda.

 


 

Załączniki