Aktualności

Lokalny Klub Kodowania

Lokalny Klub Kodowania

Warsztaty z kodowania w Starosądeckiej Bibliotece oraz Filii w Gołkowicach.

Ferie i kodowanie..

Podczas trwających ferii zimowych w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbyło się kilka spotkań Lokalnego Klubu Kodowania. Uczestnicy klubu chętnie spotykali się z prowadzącymi spotkania studentami Instytuty Technicznego, p. Jakubem D. i Maciejem G. Wspólnie uczyli się sterować robotem Finch z klawiatury by sam wykrywał przeszkody, podążał za światłem za pomocą sygnalizacji (dioda i głośnik Fincha). Poza tym sami opracowywali grę zręcznościową – mierzenie czasu na wielu poziomach oraz quiz. Wykorzystywali  również program Scratch do sterowania duszkiem. Dla wielu  uczestników warsztatów była to wspaniała nauka poprzez zabawę,  zajmująca wolny czas w czasie ferii.


O warsztatach..

W styczniu 2017 roku w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży PiMGBP oraz filii bibliotecznej w Gołkowicach Rozpoczęły się warsztaty w ramach Lokalnych Klubów Kodowania. Warsztaty zostały zorganizowane dzięki przystąpieniu starosądeckiej biblioteki do projektu „Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę”, do którego nasza biblioteka się zakwalifikowała spośród 50 instytucji.  Celem projektu jest zachęcenie uczniów z małych miejscowości do nauki kodowania.  

Uczestnicy klubu pod okiem bibliotekarzy oraz studentów Instytutu Technicznego PWSZ w Nowym Sączu, pasjonatów technologii, będą programować roboty Finch, poznawać tajniki kodowania w języku Scrach. Zainteresowanie stworzeniem takich klubów przy naszej bibliotece jest ogromne, o czym świadczy liczba uczestników – 22 chętnych uczniów klas V i VI, biorących udział w pierwszych warsztatach, które odbyły się w miniona sobotę 14 stycznia.

W warsztatach organizowanych w bibliotece w Gołkowicach uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej z Gabonia.

Na kolejnych zajęciach planujemy przybliżyć uczniom podstawowe narzędzia do tworzenia własnych programów: Scratch, Snap!, Kodu; narzędzia do uczenia się programowania tekstowego np. Kodilla, Apki, Codequack; zabawy z robotami Finch. Uczniowie będą mogli również zgłębiać tajniki samodzielnej nauki programowania.